«Для «Народного фронту» і БПП дуже потрібна мажоритарка»

Нещодавно парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді розглянути пакет законопроектів про вибори. Провідні політичні експерти розповіли «ВВ», чому так довго парламентарі не розглядають виборчі закони.

«Виборчі закони зазнають сильних змін перед винесенням на голосування»

Олег СААКЯН, політолог, член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ, голова Єдиного координаційного центру «Донбас»:

«Усі три презентовані документи були розроблені ще наприкінці 2014 року! Чому ж розгляд виборчих законопроектів гальмувався? Перша причина — відсутність політичної волі. Хоча зміна виборчого законодавства є однією з декларацій постреволюційної владної команди.

Ми чудово розуміємо, що існування змішаної системи виборів до ВР не відображає сьогоднішніх політичних реалій і запитів українців. Проте дає широкі можливості для зловживань. Саме тому влада й намагається зберегти стару модель проведення волевиявлення як гарантію власного повернення. Водночас перед місцевими виборами 2015 року вдалося змінити законодавство. Але від їх результатів не залежала доля окремих народних депутатів, тож ставки тоді були значно нижчими.

Усі три законопроекти про вибори спрямовані на те, щоб мінімізувати можливість використання адміністративного ресурсу. Але найдоречнішою я вважаю пропозицію Юлії Тимошенко: цей документ, з одного боку, забезпечує прозорість формування виборчого партійного списку, а з іншого — зберігає 5%- й прохідний бар’єр. Знижуючи поріг, можна пропустити до парламенту низку дрібних політсил, у яких немає широкої народної підтримки. Та найголовніше — є ризик, що деяких новачків перетворять на бізнес-проекти з торгівлі голосами.

Щодо прогнозів… Імовірно, ухвалення нового виборчого закону гальмуватиметься і надалі. Хіба лише якщо будуть враховані інтереси великих парламентських гравців — «Народного фронту» і БПП, яким дуже потрібна мажоритарка. Тому, очевидно, виборчі закони зазнають сильних змін перед винесенням на голосування.

Я не дуже вірю в те, що Раді вдасться ухвалити адекватний закон. Хоча цей провал болісно вдарить по рейтингу владних політичних сил».