«Консервація старої системи важлива для Порошенка»

Олег ПОСТЕРНАК, політолог, член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ, керівник «Центру політичної розвідки»:

«Той факт, що комітет ВР передав три законопроекти на розгляд до парламенту, ще не означає, що невдовзі їх розглянуть. Не думаю, що найближчим часом ми станемо свідками серйозної і скрупульозної роботи в цьому напрямі.

Те, що ми нині спостерігаємо, є пробними заходами для фокусування майбутньої боротьби в питаннях виборчої системи. Будь-який компроміс, будь- яка дія, будь-яке голосування щодо впровадження нової моделі виборів може бути плодом прихованих таємних переговорів із узгодженням на найвищому рівні.

Ми чудово розуміємо, що президент нині не зацікавлений у зміні моделі виборів — ні в чистій пропорційній, ні в пропорційній із відкритими списками. Його цілковито задовольняє, щоб 50% парламентарів обиралися за закритими партійними списками, а інші 50% — на мажоритарних округах. Консервація цієї системи є важливим інструментом для забезпечення представництва у ВР політичної сили Порошенка та споріднених партій. Не зацікавлені в змінах і групи «Відродження», «Воля народу», фракція РПЛ.

Також ні для кого не є секретом, що наразі між БПП, «НФ» та РПЛ відбуваються переговори щодо формування нової конструкції коаліції (до речі, чимало експертів говорять, що її ідейним натхненником є Ринат Ахметов). Зокрема, перемовники обговорюватимуть і питання виборчого законодавства.

Разом із тим я виступаю за зниження прохідного бар’єру до 3%. Це є оптимальний поріг. Також доцільно було би знов дозволити формувати блоків. Це ті речі, які б дозволили оптимізувати існуючий партійно-політичний каркас, і надихнути український політикум на реальне об’єднання. У нас постійно збільшується кількість партій. Не секрет, що частина з них є продовженням кланово-корпоративних проектів. І така багатоликість партійної системи вона не тільки дратує виборців, але й не відповідає політичній реальності, і конфігурації соціально-політичних відносин, які є в нашій країні».