Олександр Москалюк назвав основні проблеми у створенні Антикорупційного суду

Політолог член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ Олександр Москалюк на своїй сторінці в соцмережі Facebook розповів про головні проблеми у створенні Антикорупційного суду в Україні

Створення Антикорупційного суду в Україні сприймається як така собі панацея від усіх бід і проблем. При цьому ніхто не звертає увагу, якщо раптом буде створений сьогодні, зможе розглянути приблизно 100-200 справ проти корупціонерів топ-рівня. Натомість, будь-якого інвестора цікавить не посадка корупціонерів як така, а в першу чергу гарантії захисту прав його власності.

Якщо запитати будь-якого адвоката, яку головну проблему нині він бачить в юридичній сфері, то відповідь буде пов’язана не з відсутністю антикорупційного суду, а з черговою хвилею рейдерства, яка відбувається по всій Україні. Чи не головною ричиною рейдерства є те, що починаючи з 90-их років правоохоронні органи, знищивши криміналітет, одночасно з цим перехопили естафетну паличку кришування бізнес. Фактично, в Україні міг вижити лише той бізнес, який підтримувався правоохоронцями. У випадку, якщо між двома господарюючими суб’єктами виникав спір щодо права власності, то одночасно з судовими спорами сторона, яка хотіла перемогти, повинна була заручитися підтримкою правоохоронців. При цьому така «підтримка» часто супроводжувалася елементарним силовим захопленням підприємств за допомогою правоохоронців. 


Нині, практика втручання правоохоронців в справи бізнесу продовжується. Чого вартує лише нещодавні резонансні події з приводу захоплення фабрики «Каховка протеїн агро» братами Сегаль (яких повязують з Могилевичем і які перебували в міжнародному розшуку та переховувалися в РФ п’ять років) невідомими в балаклавах за участі працівника прокуратури. Відтак єдиний вихід в цій ситуації створення ефективної системи притягнення до відповідальності представників всіх органів влади.

При цьому організація Вищого антикорупційного суду якщо і є необхідною умовою, але не достатньою. В подібних ситуаціях не менш важливою є чітка позиція Генерального прокурора України Луценка, бо марно чекати інвестицій в українську економіку поки продовжуватиметься рейдерство, а тим більше рейдерство за участі та під безпосереднім дахом правоохоронців.