Александр Москалюк назвал главные проблемы судебной власти

Эксперт общественной организации «Слово и дело» и независимого пула экспертов ИНПОЛИТ, кандидат юридических наук Александр Москалюк назвал главные проблемы украинской судебной власти.

Однією з проблем української судової системи завжди було порушення принципу правової визначеності. Серед іншого цей принцип передбачає неможливість повторно розглядати справу, щодо якої вже винесене судове рішення. І саме дотримання принципу правової визначеності в ідеалі мало б стати стримуючим фактором проти для дикого рейдерства 2000-их (не даремно цей принцип також іменують юридичною безпекою – legal security). Втім, не дивлячись на зміни законодавства в 2010-их, останніми роками спостерігається загострення незаконних захоплень та перегляд судових рішень, які набули чинності та за логікою закону не можуть бути оскаржені. 


Ось черговий приклад. Під час кризи 2008 року брати Сегалі, власники банку Надра, за допомогою інсайдерського у власному банку залучили кредит, який стосувався фабрики «Каховка Пром агро», переданої у заставу.


Кредит, під заставу фабрики ніхто не погасив, її продають через рішення суду у 2011 році. Однак, в 2016 році суддя Господарського суду міста Києва В.Сівакова, виносить рішення про незаконність продажу банком вказаної фабрики. Тобто через майже пять років після судового рішення іншим судом визнається незаконним стягенення предмету застави з боржника.


… Ну і тут питання: Чи можна після таких історій очікувати приходу іноземних інвесторів, яких ми наче б то вже зачекались? Адже хто захоче вкладувати гроші в бізнес, знаючи, що судових гарантій його юридичної безпеки немає.