Чому відбувається скорочення залізничних вантажних перевезень? — Биков

Політтехнолог, Голова ІНПОЛІТ Сергій Биков прокоментував скорочення залізничних вантажних перевезень і написав з цього приводу свіжий блог у соцмережі.

Залізничні вантажні перевезення продовжують скорочення.

За результатами 2018 року зниження відбулось на 4,5%, а порівняно з 2013 роком — на 27,8%. Після Революції 2013-2014 рр. відбулось рекордне скорочення залізничних перевезень — на 13%, порівняно з минулим роком. А останнє підвищення спостерігалось ще за часів злочинної влади: за результатами 2011 року обсяг вантажних залізничних перевезень збільшився на 8,6%.

Загально, українською залізницею було перевезено 318,8 млн тон вантажів у 2018 році. УЗ фіксує зменшення експорту, внутрішніх перевезень та транзиту через українську територію, та незначне збільшення імпорту.

Внутрішні перевезення складають левову часту загального вантажопотоку — 154,9 млн тон. Співвідношення експорту та імпорту за тонажністю зберігалось позитивним, хоча і з певною негативною динамікою. За результатами 2018 року, українською залізницею 107,4 млн т. (на 7,5% менше) вантажів було експортовано. Імпорт зріс на 5% та склав 40,2 млн тон.

Найбільшим вантажовідправником у 2018 році традиційно став System Capital Management. Загалом підприємство направило на експорт та за внутрішніми напрямками 86 млн тон. Це склало майже третину усіх вантажних залізничних перевезень ціма напрямками на рік.

До п’ятірки лідерів також увійшли Ferrexpo (10,4 млн т); АрселорМіттал Кривий Ріг (7,7 млн т); Івано-Франківськ Цемент (6 млн т) та Криворізький ЗРК (4,5 млн т).

«Укзалізниця» бачить причини у блокаді Донбасу та зменшенні виробництва металургійними підприємствами і вугледобувними компаніями. Проте, дані фактори сьогодні навряд можна назвати головними, оскільки окупація Донбасу відбулась ще 2014 року, а блокада залізничного сполучення з ОРДЛО — наприкінці 2015 — на початку 2016 року.

Скоріше, трендом є переорієнтування залізничних перевезень на автомобільний та річковий транспорт, які зросли на майже 7 та 22,5% відповідно. Щонайменше, це констатують експерти ЦТС.