Державні підприємства влада сприймає як касовий апарат – політолог

На 2018 рік заплановано велику приватизацію стратегічних підприємств за заниженою вартістю. Про це в ефірі ТРК Київ заявив Голова ІНПОЛІТ Сергій Биков:

 «Керівництво держави сприймає стратегічні підприємства як власний касовий апарат та збирається цей касовий апарат забрати з собою після президентських виборів. Приватизувати стратегічні підприємства планується за безцінь. Наприклад, ЗАТ «ІНДАР» було оцінено у 400 млн грн» — повідомив Биков.

Перелік об’єктів, що плануються до приватизації у 2018 році налічує майже 100 підприємств. Зокрема, планується продаж ЗАТ «ІНДАР» — єдиного в Україні виробника інсуліну за 400 млн грн, київський Президент готель піде з молотка за 300 млн грн, а Миколаївобленерго буде продано за 800 млн грн. Чи не найдорожчим об’єктом великої приватизації є Одеський припортовий завод, вартість котрого оцінили у 5,4 млрд грн.

Експерт наголошує, що для певних підприємств встановлено граничний термін оплати у два тижні з моменту підписання угоди. За словами експерта це свідчить, що приватизація готується під конкретного покупця:

«Системний бізнес не зможе за два тижні підготувати весь пакет документів для придбання держпідприємств. Створюється враження, що окремі представники влади вже підготували на офшорних рахунках кошти для купівлі стратегічних об’єктів» — заявляє Сергій Биков.

Також приватизація може торкнутись і української газотранспортної системи. Так НАК Нафтогаз України звернувся до Уряду з пропозицією винести питання роздержавлення газотранспортної системи на засідання РНБО. За словами Бикова, це спроба уникнути керівництвом Нафтогазу відповідальності за розграбування української газотранспортної системи.

Експерт нагадав, що в Україні вже були спроби вивести з державного управління ГТС, що приносить від 2,5 до 3 млрд доларів прибутку щорічно:

«6 лютого 2007 року за ініціативи народного депутата Юлії Тимошенко було ухвалено закон №605-V, що забороняв приватизацію ГТС. Тоді рішення підтримали рекордні 430 парламентарів. Але цього року Верховна Рада змінила законодавство на користь приватизації ГТС і вже у лютому почалися розмови про передачу 49% ГТС в управління невідомій фірмі» — повідомив Биков.

Через ініціативи роздержавити ГТС, Батьківщина 12 березня зареєструвала законопроект №8107, що забороняє будь-які маніпуляції з газотранспортною системою. Однак, досі цей законопроект не винесено на розгляд парламенту.

«Батьківщина не словом а ділом стоїть на захисті української газотранспортної системи. Такі законодавчі ініціативи Юлії Тимошенко свідчать про її державницькі якості» — стверджує Сергій Биков.

У питанні приватизації ГТС експерти бачать корупційну складову та загрозу національній безпеці:

«Приватизувати 49% української ГТС планується за 7 мільярдів доларів, хоча вартість будівництва аналогічної складає 300 мільярдів – це грабунок держави. Цікаво, що приватна компанія повинна буде домовлятись з Газпромом про транзит газу. Невже український Уряд є гіршим переговірником з Газпромом, аніж невідома приватна фірма? Приватник не зможе проводити ефективні переговори, оскільки газ є специфічним продуктом з політичним присмаком» — резюмував Биков.