Додаткові заходи для Донбасу: чи спрацюють нові пропозиції Німеччини

У Німеччині запропонували додаткові заходи, які повинні допомогти врегулювати ситуацію на Донбасі. Член зовнішньополітичного комітету бундестагу від фракції ВДП Рената Альт запропонувала кілька додаткових заходів, що допоможуть врегулювати конфлікт на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Плюси додаткових заходів

Позитивно, що з’явилась така ініціатива і вона продиктована тим, що міжнародні перемовні формати, як нормандський та мінський, в сьогоднішньому вигляді вичерпались та потребують створення нового порядку денного.

На тлі того, що Російська Федерація саботувала зустрічі в нормандському форматі, починаючи з того, що в Україні немає новообраної влади за декілька років, а й відмовлялась спілкуватись, сьогодні відкривається вікно можливостей, що така зустріч може відбутись. 

Зі свого боку Німеччина висуває ініціативу, Росія починає роздавати паспорти за принципом “купи козу – продай козу”. Ми спостерігаємо пожвавлення у міжнародних форматах питання російсько-української війни.

Висунуті пропозиції – це апелювання до відповідальності за невиконання заходів по реалізації домовленостей у мінському форматі, відповідно, створення певної логіки послідовності, в якій вони мають виконуватись.

Мінуси нових пропозицій

Йде мова про один з елементів можливої реінтеграції, а саме міжнародну адміністрацію. Безумовно без демілітаризації територій, ведення транзитної юстиції та миротворців.

Говорити про можливість функціонування міжнародної адміністрації було б дуже наївним, але це вже намагання імплементувати у міжнародні домовленості і в порядок денний один з елементів такого сценарію.

Підняття питання доповнення мінських домовленостей строками, пріоритетами та наслідками за бездіяльність є позитивним. Але такі ініціативи можна віднести до продукту, який має вмерти.

Я не вірю в те, що саме в такому вигляді це може бути реалізовано. Ми маємо справу зі створенням порядку денного для дискусії і не більше того.

Російсько-українська війна має три підвалини.

Перша – неспроможність колективної системи безпеки, яка створилась після Другої світової війни, не допустити подібної ситуації та відреагувати на неї.

Друга – слабкість України, яка не змогла захистити себе в той момент.

Третя – російський шовіністичний режим, який вважає нормальним окуповувати чужі території, як інструмент міжнародної політики та реалізації власних загарбницьких амбіцій.

Відповідно, жодним чином ці ініціативи Німеччини не змінюють причин, які породили російсько-українську війну і не змінюють знакову ситуацію для того, щоб хоч одна з цих причин могла бути зміненою.

Тому очікувати, що за цими ініціативами криється настання миру на сході України чи певні його обриси – не варто. Це лише лежання у правильному напрямку.