Інавгурація як спусковий гачок політичної кризи — Сергій Биков

Склавши присягу, Володимир Зеленський набув президентських прав та обов’язків. Під час інавгураційної промови він заявив, що розпускає парламент. Судячи з реакції зали, рішення Володимира Зеленського здивувало тільки Ірину Геращенко (віце-спікера парламенту). Вираз її обличчя під час слів Володимира Зеленського не передати словами.

Лідери парламентських фракцій очікували дострокові вибори. Тож заготували відповіді журналістам. Партії з високим рейтингом ледь стримують радість. Деякі навіть не приховують емоції.

Так засновник «Опозиційної платформи — За життя» Юрій Бойко заявив, що краще парламент розпускати, аніж консервувати: «Ми були готові йти на вибори ще два роки тому, коли розпалася коаліція і не було зроблено жодного кроку для досягнення миру і завершення війни в країні. І вже тоді ми пропонували розпустити Верховну Раду. Нові вибори – це краще, ніж консервація нинішньої системи, нинішнього парламенту, якому не довіряють громадяни України. І сьогодні ми раді, що оголошено про розпуск Верховної Ради, тому що не може парламент із рівнем довіри в 4% приймати законодавчі акти і керувати країною», – повідомив Юрій Бойко після інавгурації.

Реакція «Опозиційної платформи — За життя» передбачувана. Юрій Бойко ще 9 квітня закликав Верховну Раду саморозпуститися після виборів президента. Та й сьогоднішній рейтинг «Опозиційної платформи» дозволяє розраховувати на велику фракцію у парламенті. За даними різних соціологів, партія Юрія Бойка поступається рейтингом лише партії Володимира Зеленського «Слуга народу».

За даними спільного дослідження групи «Рейтинг», УІСД та центру «Соціальний моніторинг», яке оприлюднили 16 травня, чотири партії долають п’ятивідсотковий бар’єр: «Слуга народу», «Опозиційна платформа — За життя», «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина».

«Блок Петра Порошенка» намагається посилити позиції перед виборами. Тому «силова квота» президента написала заяви про відставку. Заяву про звільнення підписав і прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Відставка прем’єра потягне за собою відставку усього Кабміну. Звісно, коли парламент затвердить заяву.

Заступник голови фракції «Блоку Петра Порошенка» Ігор Кононенко заявив, що партія цілком готова до позачергових виборів.

Якщо Верховна Рада не сформує перехідний уряд та не призначить силовий блок – партія Порошенка може спровокувати глибинну політичну кризу. Відповідальність за кризу люди не будуть покладати на колишню владу. Однак і рейтинг партії Зеленського від кризи суттєво не постраждає. Згідно згаданого вище дослідження, люди дають президенту рік, щоб оцінити його результативність.

На дочасних парламентських виборах матиме гарні шанси і «Батьківщина». Лідер партії сьогодні заявила, що парламент «напрацював» таке рішення:

«Я вважаю, що парламент «напрацював» на дострокові вибори, не приймаючи необхідні для країни закони. Наша команда цілком і повністю готова до дострокових парламентських виборів, і, без сумніву, ми в них приймемо сильну участь, але ще цей парламент мусить зробити свою роботу», — повідомила Юлія Тимошенко у відеозверненні.

У «Батьківщині» наполягають, що парламент має до виборів ухвалити низку законів, згаданих Зеленським. Першочергово соратники Юлії Тимошенко вимагають ухвалити нову виборчу систему та запровадити відповідальність за незаконне збагачення.

Якщо підтримка партій суттєво не зміниться, без участі «Батьківщини» сформувати нову коаліцію буде складно. А дієздатний уряд з планом дій – майже неможливо.

Оцінюючи склад Верховної Ради, я скептично ставлюсь, що парламент зголоситься на відкриті списки. Вірогіднішою може бути пропорційна система з закритими списками та пониженим бар’єром. Її підтримають мажоритарники (з гарантованими місцями у списках), частина «Народного фронту», частина «Блоку Петра Порошенка», «Самопоміч», «Опозиційний блок» та «Радикальна партія Олега Ляшка».

До речі, про радикалів. Олег Ляшко розкритикував законність розпуску парламенту. Він вважає це рішення політичним, а не юридичним:

«Це чисто політичне рішення. Але ми йдемо на дострокові вибори, бо цього очікує суспільство. Однак щоб українці знову не були обмануті — треба негайно змінити виборчий закон, скасувавши мажоритарку як головне джерело політичної корупції», – написав Ляшко у Facebook.

Незважаючи на конструктивну позицію «Радикальної партії» з економічних питань, шанси подолати п’ятивідсотковий бар’єр навіть не примарні. Їх просто немає. Тому «Радикальна партія» Ляшка підтримає ідею зниження відсоткового бар’єру.

Зрештою, з недієздатною виконавчою владою країна зкочується у кризу. Вихід із цієї кризи мають шукати новий парламент та нова коаліція.

Сергій Биков — політтехнолог, Голова ІНПОЛІТ.