Коли вчені більш відповідальні за урядовців — Сергій Биков

Політтехнолог, Голова ІНПОЛІТ Сергій Биков написав свіжу колонку для УНН про те, як науковці виявились відповідальнішими за урядовців.

Перебуваючи у відрядженні у Вінниці не зміг проґавити можливість відвідати садибу та усипальницю видатного медика, засновника оперативної хірургії, Миколи Пирогова. Тим паче, що сьогодні виповнюється 137 років з дня його смерті, а довкола його бальзамування, останнім часом, ламали списи і політики і медики.

Зі славнозвісних здобутків та внесків Миколи Пирогова у сучасну медичну науку варто виділити декілька:
— Об’єднання анатомії та хірургії в одну науку (так, раніше хірург не знав анатомію, оскільки це були дві різні науки і спеціалізації);
— Розробка універсального хірургічного інструменту (раніше кожен хірург виготовляв для себе унікальні інструменти, якими не могли користуватись колеги);
— Впровадження польової хірургії (до Пирогова поранених просто відправляли до шпиталів, а більшість з них помирали, так і не діставшись до шпиталю);
— Впровадження служби «сестер милосердя» на фронті, які згодом трансформувались у Міжнародний комітет червоного хреста (до цього жінки взагалі не допускались на фронт за жодних обставин);
— Впровадження системи поділу поранених на 4 групи: безнадійні, важкі (необхідне оперативне втручання), легкі та ті, що потребують шпиталізації.

Перелічувати всіх здобутків Миколи Пирогова немає можливості, оскільки тоді це буде не блог, а багатотомна енциклопедія.

Останнім часом ми чули заяви В.О. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, що не варто проводити ребальзамування тіла Миколи Пирогова, а краще, направити гроші на лікування онкохворих. Такі заяви Супрун збурили не тільки вчених, але і всіх, хто має хоч якісь стосунок до медицини. Таку заяву могла зробити тільки особа, яка не здатна осягнути масштаб особи Пирогова та його внесок у медицину. Споглядаючи результати так званої медичної реформи Уляни Супрун, ми отримаємо підтвердження обмеженості етичних та професійних якостей В.О. Міністра. Тим паче, що гроші на ребальзамування тіла Пирогова було закладено у бюджеті МОЗ на 2018 рік. Проте, гроші було спрямовано на якісь інші видатки міністерства.

Складнощі і труднощі показали, що науковці є більш відповідальними за окремих урядовців. Українськими вченими було зібрано кошти та у квітні цього року тіло Миколи Пирогова було ребальзамовано. Вперше, без участі російських лікарів, виключно силами українських вчених. Перша та всі подальші бальзамування тіла Пирогова робились спільно українцями та росіянами за російською технологією бальзамування. Росіяни не відкривають секрету приготування розчинів, які дозволяють зберігати бальзамоване тіло за плюсової температури повітря. Українським вченим довелось розробити свій розчин, який сьогодні забезпечує збереження тіла Миколи Пирогова.

Такі факти вселяють віру, що на Україну чекає величне майбутнє!