Мешканці південного сходу України збираються голосувати за «своїх» – причину таких електоральних настроїв пояснюють експерти

Сьогодні, 12 серпня, в ІА «Інтерфакс» відбулася презентація соціологічного дослідження «Електоральні настрої мешканців південного сходу України», проведеного 8-9 серпня Центром суспільного розвитку «Інтер-акція» у трьох найбільших після Києва обласних центрах – Дніпрі, Харкові та Одесі. Було опитано по 1500 повнолітніх жителів по кожному місту.

 

 

Результати дослідження представив директор Центру суспільного розвитку «Інтер-акція» Юрій Лагутов. Так, у Дніпрі серед тих, хто визначився, голосуватимуть за партії «Пропозиція» (22,3%), «Громадська сила» (21,7%), «Слуга народу» (13,3%), ОПЗЖ (10,4%). За мерське крісло змагатимуться Борис Філатов (31,7%), Загід Краснов (26,7%), Олександр Вілкул (13,2%). У другому турі виборів міського голови результати були б: Борис Філатов (40,1%), Загід Краснов (35,3%). При цьому, на запитання «За кого з цих кандидатів Ви би точно НЕ проголосували?», дніпряни відповіли: Борис Філатов (41,2%), Олександр Вілкул (25,3%),   Загід Краснов (16,2%). У Харкові серед тих, хто визначився, голосуватимуть за партії Блок Кернеса «Успішний Харків» (30,7%), ОПЗЖ (17,3%), «Слуга народу» (15,9%). На посаду міського голови претендують Геннадій Кернес (41,9%), Олександр Фельдман (18,6%), Юлія Світлична (14,5). В Одесі лідирують партії «Слуга народу» (23,9%), ОПЗЖ (21,2%), «Довіряй ділам» (17,3%), «Українська морська партія» (13,2%). На пост мера претендують Геннадій Труханов (27,9%), Сергій Ківалов (18,9), Олексій Леонов (11,9%).

 

«Показовим у нашому соціологічному дослідженні є приклад Дніпра. На моє переконання, Загід Краснов є представником тієї категорії політиків, які зараз будуть затребувані. Просто «нові обличчя», які нічого не зробили, не матимуть підтримки – виборець почне вивчати біографію, напрацювання кандидата. Це свідчить про підвищення політичної та електоральної культури українського суспільства», – вважає Юрій Лагутов.

 

Коментуючи результати проведеного дослідження, кандидат політичних наук Олексій Якубін зазначив, що на півдні та сході України великою популярністю користуються місцеві проєкти.

 

«Загальнодержавні проєкти залишаються, але високу роль грають місцеві. Це є відображенням децентралізаційних моментів, а також показник того, що  українська політика залишається високо персоніфікованою. Відтак, місцеві проєкти, які асоціюються з популярними міськими очільниками або місцевими лідерами, набирають високий рейтинг. Найбільш цікавий кейс Дніпра, там домінуючими є два регіональні проєкти: «Пропозиція», ініційована, зокрема, чинним мером Борисом Філатовим, а також дуже популярною є «Громадська сила» Загіда Краснова, депутата Дніпровської міськради. Така ж динаміка зберігається і в підтримці на мерському рівні. Але ми бачимо, що другий тур у Дніпрі неминучий. І в цьому контексті відіграє фактор антирейтингу, який зазвичай вищий у посадовців, у тих, хто при владі. Так, у Краснова антирейтинг нижчий і є 20% тих, хто не визначився – це поле для його роботи, з нижчим антирейтингом простіше вибудувати свою лінію підтримки», – вважає Олексій Якубін.

 

Загалом, на думку експерта, на цих місцевих виборах значну роль відіграватиме впізнаваність і напрацьований попередньо соціальний капітал кандидатів.

 

«Сьогодні ми не знаємо, як буде розвиватися ситуація з епідемією коронавірусу, тож сама виборча кампанія буде проходити в неординарних умовах. Можливо, буде проблема з проведенням масових заходів. І саме тому медійна впізнаваність кандидатів і певна робота, пророблена ними раніше, може відобразитися на голосах виборців», – зазначив Олексій Якубін.

 

Зі своїми колегами погоджується і політичний експерт, член аналітичного центру «ІНПОЛІТ» Денис Гороховський. Він також звернув увагу на не типовість ситуації, коли місцеві партії суттєво домінують над загальнонаціональними.

 

«Ми бачимо, що такі великі партії, як ЄС і «Батьківщина»,  які завжди були представлені на місцевому рівні, можуть навіть не зайти у міськради, не кажучи вже про можливість боротьби їхніх кандидатів за мерські крісла. Також показово, що не зважаючи на те, що неофіційна виборча кампанія йде повним ходом, дуже високий процент тих, хто не визначився. І в окремих регіонах саме цей відсоток може суттєво вплинути на результат виборів. Змінитися розклад сил у регіоні могла б, якби партія «Слуга Народу» визначилася з кандидатами в мери. На сьогодні по жодному з міст, які ми розглядаємо, партія офіційно не підтвердила кандидатів. «Слуга Народу» показує гарний результат в Одесі, паралельно спостерігається зниження рейтингу у Труханова. На цьому можна зіграти», – зауважив Денис Гороховський.