Над Гройсманом навис «депутатский» меч? — политтехнолог Анне Быкова

Политтехнолог, ведущий эксперт ИНПОЛИТ Анне Быкова на своей странице в соцсети Facebook рассказала о законопроекте о реформе аптечного рынка, зарегистрированном группой нардепов.

Над Гройсманом навис «депутатський» меч?

Натрапила на цікавий законопроект, зареєстрований групою нардепів (переважно позафракційних, БПП та «Самопоміч») про реформу аптечного ринку (№8591). На перший погляд документ не відрізняється оригінальністю, та, як і більшість нині пропонованих законодавчих ініціатив, має на меті вандальне втручання у сферу, що не підлягає державному контролю як такому. Мова йдеться про аптечний бізнес. Бізнес, де, наголошую, діють ринкові правила гри, де нині спостерігається надмірна конкуренція, де кожен власник аптеки чи мережі у боротьбі за збіднілого клієнта конкурує між собою ціною, якістю, сервісом…

Так от депутати вирішили цей бізнес переформувати, а точніше — обмежити, якщо не заборонити повістю (мова про розгалужені аптечні мережі). Навіщо це депутатам на старті передвиборчих перегонів? Навіщо налаштовувати проти себе бізнес і пацієнтів? Навіщо наживати ворога в особі такого потрібного на виборах електорату?

Для себе я відповідь на ці питання відшукала, коли спробувала спрогнозувати наслідки закриття аптек по всій Україні (це власне і є основна ідея законопроекту). Першою під удар потрапляє розпіарена урядом програма «Доступні ліки» «імені» Гройсмана. Так би мовити, один з головних стовпів можливої електоральної підтримки Володимира Борисовича.

У разі ухвалення проекту, одним помахом депутатських пальців, «доступні ліки» перестануть бути доступними. Спочатку за територіальною ознакою, а згодом і фактично, бо маленькі, немережеві аптеки, не зможуть більше кредитувати щомісяця державу на сотні тисяч і мільйони гривень, відпускаючи безоплатні ліки у борг (держава відшкодовує аптекам вартість «доступних ліків» раз на місяць і часто з затримками).

Під соусом боротьби з «аптечною мафією», руками законотворців, з-під Гройсмана вибивають стілець — його чи не єдину більш-менш успішну та вже реалізовану реформу.

Мої висновки з цієї ситуації наступні: якщо раніше адмінресурс у передвиборчий та виборчий періоди концентрувався переважно на округах, і згодом, на дільницях, то сьогодні він еволюціонував до залу парламенту. Бо ставки ростуть і, відповідно, методи конкурування з опонентами глобалізуються.

Сам же закон №8591 – схоже, чистий популізм, без об’єктивних оцінок ймовірних наслідків його ухвалення.