Наслідки будівництва «Північного потоку», становище в ГТС, а також новий виборчий Кодекс

На телеканалі КИЇВ політолог, голова Інституту публічної політики та консталитнгу ІНПОЛІТ Сергій Биков розповів про наслідки передачі ГТС України в руки іноземних інвесторів, а також про доцільність прийняття у другому читанні нового виборчого Кодексу.

Перш за все, Биков звернув увагу на політичний аспект будування «Північного потоку-2».

«У проекті Північний потік-2 є не лише економіка, але й політика. Політичний інтерес з боку РФ – направити російський газ в обхід української ГТС,  у напрямку до ФРН та ЄС. Будівництво та запуск «Північного потоку-2»  (далі ПП-2) та його запуск разом із «Північним потоком-1»,  дозволяє  забрати в України статус головного хабу на ринку ЄС та передати його до ФРН», — повідомив Сергій Биков.

Однаку, політолог наголосив на тому, що Україна підписала договір про асоціацію з ЄС, який зобов’язує європейські країни узгоджувати з Україною політику транспортування енергетичних ресурсів.

«Перспективно, що Україна підписала договір про асоціацію, адже саме статтями 274, 337 та 338 гарантується погодження з Україною газової політики ЄС та політики у сфері транспортування енергетичних ресурсів, і в цьому питанні ЄС має погоджувати цю політику з Україною», — заявив Сергій Биков

Експерт наполягає, що у перспективі запуску «Північного потоку-2» Росії протистоять також і Сполучені Штати.

«39 Сенаторів США, з них 28 республіканців та 11 демократів вже звернулись до міністра фінансів та до помічника держсекретаря США, аби блокувати реалізацію проекту «Північний потік-2»  з точки зору безпеки європейських союзників США.  Це цілком обґрунтовано, адже будівництво ПП-2 ставить питання цілковитої залежності ЄС від російського газу та російської зовнішньої політики», — повідомив Биков.

Також політолог зазначив, що у випадку, якщо  «буде запущено ПП2 у сумі з ПП-1,  ми не зможемо транспортувати сьогоднішні 90 млрд кубометрів газу на рік, і нам залишиться всього 10-15 млрд кубометрів на рік. Однак, ми не можемо дозволити, щоб українська ГТС перетворилась на «трубу», яка нікому не потрібна. Тому слід залучити іноземний газ, та іноземних партнерів для заповнення ГТС  через будівництво LNG терміналів,  через будування ГТС до країн, які можуть та хочуть постачати газ в Україну та ЄС». Слід зазначити, що така ідея була озвучена лідером ВО «Батьківщина» Юлією Тимошенко з трибуни Верховної Ради.

Окрім іншого, в ефірі ТРК «Київ», голова ІНПОЛІТ згадав про плани нинішньої влади безкоштовної передачі половини української ГТС у приватне управління.

«Ми нещодавно чули про роздержавлення ГТС — уряд планує передати 49% управляння ГТС до рук «іноземних інвесторів». Наводячи аргументи цьому, влада каже, що у випадку запуску ПП-2, українська  ГТС нікому вже не буде потрібна. Також влада вказує на те, що ГТС перебуває у жахливому стані і через неї неможливо транспортувати газ. Наступною тезою влада зазначає, що іноземні інвестори зможуть заповнити ГТС газом. Але, цим тезам суперечить навіть профільний віце-прем’єр Кістіон – він вказує, що навпаки, українська ГТС перебуває у задовільному стані, вона може постачати весь необхідний газ до країни ЄС і жодні «іноземні інвестори» не готові брати на себе будь-які зобов’язання щодо модернізації ГТС та її заповнення газом. Тоді навіщо «інвесторам» безкоштовно передавати 49% ГТС, яка коштує 300 млрд доларів, якщо вони не беруть на себе жодних зобов’язань?», — задав риторичне запитання Сергій Биков.

Також політтехнолог зосередив свою увагу на Новому виборчому кодексі та необхідності ліквідації мажоритарної системи виборів до парламенту як найбільш корумпованої.

«Всім відомо, що новий виборчий кодекс був підтриманий у першому читанні. Він змінює систему виборів до парламенту зі змішаної, пропорційно-мажоритарної до виключно пропорційної системи за відкритими партійними списками. Це зроблено не лише з метою знищення найкорумпованішого осередку виборчого процесу, а також з метою зниження кількості правопорушень під час виборчого процесу. Але, влада не хоче сьогодні ухвалювати виборчий кодекс у другому читанні, оскільки влада завжди зацікавлена у мажоритарці», — повідомив Биков.

Він назвав головні недоліки мажоритарки, та пояснив, чому від мажоритарки так не хоче відмовлятися влада.

«Уряд пропонує не відмовлятися від мажоритарки, а просто підвищити рівень відповідальності за порушення законодавства – можна буде у формі наклепу притягати опозиційні політичні сили до відповідальності (оскільки, не буде потрібно жодних підтверджень правопорушення, а  слід буде лише поскаржитися у поліцію на підкуп виборців). Насправді, цим планується лише створення додаткових заходів тиску на опозиційні політсили. Вони, у свою чергу, дійшовши влади, зможуть використовувати ці самі методи для боротьби з новою опозицією. Отже, слід проголосувати за виборчий кодекс у другому читанні», — сказав голова ІНПОЛІТ.

Наостанок, Сергій Биков назава головні відміноості між політиканами та політиками, вказав які політичні об’єднання можна з упевненістю назвати політичними партіями.

«Є ключова відмінність політиканів від політиків та коньюнктурників від стратегів. Є окремі політсили, котрі мають стратегічне бачення розвитку держави а є коньюнктурники, які переймаються лише рейтингами. Серед яких коньюнктурників слід виділити політико-маректинговий проект під назвою БПП, який вже на наступних виборах не фігуруватиме. Точно такою є більшість українського парламенту. До речі, у нас сьогодні із 6 фракцій, тільки 2 фракції можуть називатись такими, що дійсно є представниками політичних партій – це «Опозиційний блок» (у випадку сприйняття їх спадкоємцями «Партії регіонів») і партія «Батьківщина», яка має осередки по свій країні та 19-річну історію існування. Вона має велику кількість депутатів, а головне – була раніше представлена не лише у парламенті, але і у місцевих радах за багато електоральних циклів до виборів до парламенту 2014 року. Інші не були представлені у жодній місцевій раді до створення фракції в українському парламенті», — підсумував Сергій Биков.