Погоджувальна рада голів фракцій. Всі позиції докладно

Загалом аналізуючи виступи керівників фракцій та депутатських груп, можемо виділити певні питання, які турбують представників всіх парламентських фракцій. Це питання, що стосуються підвищення цін на газ, зриву опалювального сезону в містах, ухвалення бюджету, кризи державного управління. Зупинимося детальніше на виступах представників кожної фракції та групи. Виступи позначено у хронологічному порядку.

БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА

Першим розпочав Артур Герасимов, керівник фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Зокрема, Артур Володимирович заявив про важливість закріплення в Конституції курсу країни на Європейський союз та НАТО. Він повідомив, що на цьому тижні Конституційний Суд має дати висновок щодо цього проекту закону, і в разі отримання позитивного висновку, фракція буде наполягати на включенні його до порядку денного. Слід зазначити, що закріплення курсу на вступ до НАТО – це не конституційна норма, а питання, що регулюється Законом України «Про засади зовнішньої політики». Більше того, виникає питання, а що ж робити, коли Україна вступить до Альянсу, чи він надто видозміниться, і вступ до нього не відповідатиме інтересам України? Знов міняти конституцію?

Також, голова фракції констатував, що в межах реформи децентралізації, на місця крім повноважень і грошей віддали ще і відповідальність. Проте, на думку Герасимова, не всі це розуміють. Це було сказано в контексті зриву опалювального сезону в м. Сміла (Черкаська обл.). На думку пана Герасимова, це все було зроблено з метою підняти незадоволення громадян на місцях, і лише завдяки Президенту тепло з’явилось в оселях жителів Сміли. Натомість, голова фракції Народного Фронту Максим Бурбак заявляє, що саме завдяки Уряду, а не Президенту, вдалось ліквідувати проблему. Але про це у відповідній частині.

Для вирішення питання по м. Сміла, фракція БПП ініціює обговорення, та у разі досягнення згоди проект постанови про перевибори в м. Сміла. Хоча, формально, парламент може розглядати це питання лише після відповідного голосування міської ради та її звернення до Верховної Ради.

Підсумовуючи вищезазначене, можна говорити, що команда Президента і надалі акцентує увагу на так званих досягненнях Петра Олексійовича, з метою спроби створення позитивного іміджу. Людям доводять, що лише Петро Олексійович дбає про них, та стоїть на захисті інтересів простих людей, хоча реальних підтверджень цьому відверто бракує.

 

НАРОДНИЙ ФРОНТ

Наступним виступив керівник фракцій Народний Фронт Максим Бурбак. Його доповідь стосувалась ухвалення бюджету, зокрема було наголошено на важливості повного фінансування армії і програми субсидій, які було започатковано урядом Арсенія Яценюка. Також пан Бурбак наголосив на необхідності продовження фінансування відбудови доріг з грошей, отриманих в рамках митного експерименту, — цю програму також розпочав Арсеній Петрович, будучи прем’єром. Питання інфраструктури для «фронтовиків» є важливим, оскільки вони мають свого профільного міністра, і могли б демонструвати успіхи.

На противагу керівнику фракції БПП, Максим Юрійович акцентує увагу, що ситуація зі зривом опалювального сезону в м. Сміла була вирішена завдяки Кабміну. Також було наголошено на тому, що зараз українська делегація на чолі з Міністром МВС Арсеном Аваковим активно працює над донесенням української позиції щодо недопущення призначення керівником Інтерполу російського генерала. Враховуючи, що це питання має вирішитись найближчим часом, це питання є досить актуальним, хоча питання зовнішньої політики не є профільним для Авакова. За цей напрямок, згідно конституції, відповідають Президент та Міністр закордонних справ. З іншого боку, враховуючи, що Арсен Аваков є міністром саме від Народного Фронту, така дія не стала несподіваною.

 

САМОПОМІЧ

Продовжив виступи керівників фракцій та груп лідер фракції «Самопоміч» в парламенті Олег Березюк. Його виступ був присвячений в основному економічним питанням. Зокрема, пан Березюк відмітив певні негативні тенденції в економіці, а саме зниження ВВП на 1%, дефіцит торгового балансу -62%, що означає інфляцію та здорожчення товарів та послуг. Він підкреслив, що ці дані – це показники пограбування економіки олігархами через державний бюджет.

Також Олег Романович зазначив, що на 21% зріз обсяг торгівлі з Росією, а Уряд планує збільшити ЄСВ. Все це, на думку Березюка, призведе до ще більшої тінізації економіки. При цьому, як зазначив пан Березюк, міські бюджети розграбовуються, в тому числі завдяки тінізації паливної сфери: до прикладу, бензин як паливо в тіні — на 20%, газ – на 50%.

Керівником фракції «Самопоміч» було зазначено про неприпустимість прослуховування опозиційних політиків і злиттям цієї інформації всім підряд. (Імовірно, йдеться про скандал з плівками, на яких людина з голосом, схожим на голос Андрія Садового нецензурно висловлюється про нині загиблу активістку з м. Херсон Катерину Гандзюк). Також, Олег Романович повідомив, що має інформацію про обговорення з представником Російської Федерації газового транзитного договору в обмін на мовчання української сторони з приводу проекту «Північний потік-2».  Очевидно, що така позиція фракції «Самопоміч» є прямою незгодою з політикою Уряду та персональною критикою на адресу Президента.

 

БАТЬКІВЩИНА

Від Батьківщини традиційно виступала Юлія Тимошенко. Виступ лідерки стосувався в основному газових питань. Вона зазначила, що неприпустимо було підвищувати ціну на газ на 23,5%. Адже люди — на межі бідності, і сплачувати кабальні рахунки вони не в змозі.

Разом з тим, Юлія Володимирівна висловила обурення з приводу того, що, маючи власний видобуток газу 15 млрд кубометрів, яких вистачає для задоволення потреб населення, людям газ продають у 4 рази дорожче за його вартість. Згідно оприлюднених Тимошенко бухгалтерських даних Нафтогазу, собівартість видобутку тисячі кубометрів українського газу коштує 75 доларів. Це враховуючи 30% рентабельність. А продається він людям по 305 доларів. Неприпустимо, коли Уряд продає газ власного видобутку населенню з прибутком в 400%.

Також лідерка Батьківщини підкреслила важливість негайного розгляду проекту постанови №9265 «Про скасування рішення Уряду про підвищення ціни на природний газ та запровадження мораторію на підвищення цін на природний газ для населення». Пояснюючи причини підвищення ціни на газ, Юлія Тимошенко продемонструвала результати журналістського розслідування, які доводять пряму причетність Президента до газовидобувної сфери в Україні.

Звичайно, питання підвищення цін на газ та комунальних тарифів є надзвичайно важливими, і можемо відзначити той факт, що 6 керівників фракцій парламенту об’єднались довкола постанови Тимошенко. Це говорить про єдність політичних сил в питанні неприпустимості підвищення тарифів для населення, хоча влада і відверто саботує винесення цієї постанови у зал.

 

ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК

Від фракції Опозиційний блок слово взяв Юрій Бойко. Тема його виступу стосувалась питання кризи державного управління, зриву опалювального сезону та відсутності результатів розслідування резонансних злочинів. На думку Бойка, відповідальність за ці всі проблеми лежить на коаліції, хоча йому відомо, що розслідуванням справ займається не парламент, а правоохоронні органи.

Також, Бойко озвучив ідею зміни складу наглядової ради НАК «Нафтогаз України»: він підкреслив неприпустимість ситуації, коли більшість наглядової ради стратегічно важливого підприємства складають іноземці. З приводу бюджету на 2019 рік, Юрій Анатолійович висловив позицію, що фракція не буде голосувати за проект бюджету, поданий Урядом. Оскільки влада заганяє країну в кризу, населення постійно біднішає, а Уряд дає гроші силовикам, а не направляє їх на соціальні потреби.

«Зниження соціальних стандартів не припустимо», — заявив Юрій Бойко. Після цього він повідомив, що нещодавно відвідав Херсон і поспілкувався з його мешканцями. За його словами, всі в місті знають, хто насправді є замовником нападу на Катерину Гандзюк, всі знають прізвище фермера, який передавав гроші виконавцям, натомість слідство гальмується. І зараз правоохоронці думають, як вивести реального замовника з-під удару. Він заявив, що робота ТСК в парламенті гальмується, і в даному випадку ТСК є ширмою для відведення уваги від замовників цього вбивства. Юрій Бойко заявив, що розслідування всіх резонансних злочинів, в яких «сторчать вуха» влади, гальмуються.

 

РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА

Виступ Олега Ляшка стосувався підвищення цін на газ та економічних питань. Він заявив про неприпустимість ухвалення бюджету на користь МВФ, а потрібно приймати бюджет для людей.

За даними лідера «радикалів», 5 млн. людей зараз отримують пенсію 1,5 тис. грн. Команда Ляшка заперечує проти такої політики Уряду і Президента, та заявляють, що пропонують альтернативну політику.

Загалом, тези Ляшка так чи інакше повторювали тези Юлії Тимошенко. Зокрема, йшлось про важливість прийняття проекту постанови №9265.

Також Олег Валерійович заявив, що через тиждень після прийняття Урядом постанови про підвищення тарифів, заборгованість по сплаті комунальних послух зросла на 1,2 млрд. грн. Вважаю таку заяву дещо маніпулятивною, оскільки об’єктивно неможливо оцінити пагубність такої постанови за 1 тиждень її дії. Тим паче, поки українці ще не отримали платіжки за газ з підвищеним тарифом.

Разом з цим лідер Радикальної партії заявив про вимогу переглянути порядок нарахування субсидій, бо не припустимо, коли пенсіонери повинні виписувати своїх дітей, або фіктивно розлучатися для отримання субсидії. Підтримуючи тему, розпочату Юрієм Бойком, Олег Ляшко заявив про вимогу прийняти рішення про зміну складу наглядової ради НАК «Нафтогаз України» та скасувати рішення про виплату премій вищому керівництву НАКу.

Щодо бюджету вимога Олега Ляшка традиційно стосувалась підняття соціальних стандартів. Зокрема його команда вимагає закласти в бюджет мінімальну заробітну плату на рівні 6 тис. грн. Щодо джерел фінансування такої заробітної плати, він пропонує повернути гроші з контрабанди, яку зараз «кришує» влада. На його думку, потрібно створювати нові робочі місця. Як приклад він приводить контракт на поставку китайських турбін на Дністровську ГАЕС в умовах, коли український Турбоатом виробляє унікальні за характеристиками турбіни. Ляшко заявляє, що Уряд нахабно закуповує турбіни у Китаї, а ці гроші могли б залишитись в економіці та дати роботу українцям.

 

ВІДРОДЖЕННЯ

Від депутатської групи Відродження виступав співголова Віктор Бондар. Його виступ стосувався в основному НАК «Нафтогаз України». Пан Бондар заявив, що в Україні зараз занепад системи адміністративного управління держави. Уряд планово робить все, щоб керівництво державних підприємств жило окремо від народу, в іншій реальності. Бондар зазначив: якщо глянути на НАК «Нафтогаз України», то це – злодії, які отримують зависокі заробітні плати. При собівартості газу 75-90 доларів, тисячу кубометрів продають по 300 доларів, обґрунтовуючи це «державною політикою», що викликана тиском Міжнародного Валютного Фонду. Виписують собі премії, що є найбільшими в Європі. За останні роки виписали 1,2 млрд грн на 16 осіб. Пан Коболєв входить в топ-3 найбільш оплачуваних керівників цієї галузі в Європі. Керівники газових компаній Великобританії чи Франції отримують меншу зарплату, ніж керівник українського Нафтогазу. І уряд підтримує таку політику. За словами пана Бондаря, вся країна 2 тижні спостерігає за зривами опалювального сезону в різних містах, і те, як Президент окремо включає газ в містах. На підтвердження своїх думок, він наводить приклад зарплати керівника залізниці, який також входить в топ-3 найбільш оплачуваних керівників залізниць. Більше в Європі отримують лише керівник британської та французьких залізниць.  Також, Віктор Бондар закликав Уряд зупинитися, оскільки це неприпустимо, коли машиніст отримує в 190 разів меншу заробітну плату, ніж керівник підприємства. В Укрпошті ця ситуація ще більше кричуща, оскільки різниця в заробітних платах між листоношою та керівником складає 300 разів.

 

ВОЛЯ НАРОДУ

Останнім виступив Ярослав Москаленко від депутатської групи «Воля народу». В своєму виступі він висловив думку, що населення вже давно визначилося з тим, хто винний в такій ситуації в країні. Посилаючись на соціологічні дослідження він заявив, що органи місцевого самоврядування мають довіру понад 50%, натомість центральна влада -лише 10%.

Головною темою виступу Москаленка булу опалення. Він заявив про несприйняття заяви про відповідальність мерів за зрив опалювального сезону. Також представник групи «Воля народу» заявив про важливість створення механізмів, завдяки яким місцеві органи влади зможуть повернути в комунальну власність приватизовані котельні.

На думку Москаленка, єдиним досягненням НАК «Нафтогаз України» є збільшення в кілька разів ціни на газ. Замість збільшення власного видобутку газу, він відкриває сонячну електростанцію. Також Москаленко підкреслив, що програма по збільшенню власного видобутку газу, яка розрахована до 2020 року — вже зараз провалена і виконана не буде.

Топ–менеджмент НАКу просто перекладає відповідальність на місцеву владу за зрив опалювального сезону. Окремо Ярослав Миколайович заявив, що на часі є створення ТСК та аудит ПАТ «Укргазвидобування». Робота ТСК повинна пролити світло на махінації в цій компанії.

Разом з цим, він закликав Уряд не прикриватися вимогами МВФ, оскільки МВФ ніколи не вимагав та не вимагає підняти ціну на газ, а міжнародні партнери вимагали лише прийняття збалансованого бюджету. Депутатська група, яку він представляє, жалкує, що Уряд не зміг вигадати нічого розумнішого, ніж залізти в кишені українців.

Ярослав Москаленко закликав створити прозорі правила гри для бізнесу, вивести економіку з тіні, і це все, за його словами, дасть змогу покращити життя простих українців. Проте, конкретних рецептів, як це зробити — не дав.

Аналізуючи виступи керівників всіх фракцій і груп, можна стверджувати, що проблеми занепаду економіки, підняття соціальних стандартів та недопущення подальшого зубожіння населення стоять на порядку денному та обговорюються представниками всіх політичних сил. Окрім влади. Позитивно, що політичні лідери піднімають тему корупції в газовій сфері. Питання лише у тому, куди йде видобутий газ в Україні. Та найголовніше, чому українець, якому належать надра, в даному випадку газ, повинен сам купувати в три ціни імпортний газ. Замість використання в рази дешевшого газу власного видобутку. Враховуючи, що країна входить в процес прийняття бюджету, питання пов’язані з наповненням бюджету, та плануванням щодо його використанням будуть стояти на порядку денному і надалі.

 

Сергій Биков, Анне Бикова та інші експерти ІНПОЛІТ