Розпуск Верховної Ради: чи може Зеленський це зробити

20 травня на інавгурації Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради України восьмого скликання.

Рішення новообраного президента має законні підстави. По-перше, у Верховній Раді дійсно немає коаліції, відповідно, президент скористався своїм правом на розпуск парламенту.

30 днів давно минули, впродовж яких вона могла сформуватись. Те, що спікер не оголошував про відсутність коаліції – відповідальність самого спікера.

На сьогодні президент має набагато вищий рівень підтримки суспільства, ніж парламент. Відповідно, боротьбу за легітимність народні депутати програють. Тому президент скористався тим, що йому дозволено законом та народом

Коли будуть парламентські вибори

Стосовно дати проведення парламентських виборів є різні версії. Точну дату спрогнозувати неможливо. Ймовірніше, це буде друга половина липня.

Чи ухвалить парламент закони, запропоновані Зеленським

Вірогідність ухвалення тих законів (Про депутатську недоторканність, Про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення та інші), що запропонував Володимир Зеленський,дуже висока.

У депутатів попереду парламентські вибори, і їм потрібно буде пояснювати власному виборцю, чому вони не проголосували у разі, якщо вони цього не зроблять.

Користуючись хвилею підтримки, новообраний президент може активізувати суспільство. До того, як завершиться виборча кампанія, у Зеленського є можливість апелювати до гніву вулиці. І він цим активно користуватиметься.

Олег Саакян — політолог, член незалежного пулу екпертів ІНПОЛІТ (для «Фактів«).