Сергій Биков: кого боїться Кремль та як воює за економіку?

Політтехнолог, Голова ІНПОЛІТ Сергій Биков проаналізував російські санкції проти України ексклюзивно для УНН.

Росія ввела санкції проти українських фізичних та юридичних осіб, заборонивши відвідувати РФ, вести економічну та громадську діяльність. ІНПОЛІТ розібрався у суті впроваджених санкцій, що не є такими простими, як їх намагаються показати політики.

До санкційного списку Росією було включено 322 людини, з них лише 127 є нардепами. Також санкції впроваджено проти 68 українських підприємств.

Політична складова у цьому списку є, хоча і не така суттєва, як економічна. Ми чітко бачимо, як Росія показала своїх ворогів та друзів. Перш за все, у політичному вимірі. Лише проти одного потенційного переможця президентських виборів впроваджено санкції – проти Юлії Тимошенко. Це стверджує, що вона є не тільки ворогом Росії, але й те, що Кремль її боїться.

Показово, що список було опубліковано за кілька днів після проведення форуму Нова стратегія миру та безпеки, ініційованого лідеркою Батьківщини. Цілком слушно припускати, що у Кремлі почули на форумі багато неприємних моментів для себе, як збільшення фінансування воїна, наведення ладу в армії, впровадження стандартів НАТО, а також новий формат відновлення територіальної цілісності України «Будапешт плюс».

Загалом, серед парламентарів, до санкційного списку потрапили 90,5% фракції Радикальної партії, 41,8% позафракційних, 33,3% БПП, 30% Батьківщини, 25,9% Народного фронту, 24% Самопомочі, 21% Волі народу, 4,7% Опоблоку, 4,1% Відродження.

Олега Ляшка та всіх членів фракції РПЛ (за винятком Гулака та Ленського) включено до списку ворогів Росії, оскільки радикали активно пропонують економічні законопроекти, що направлені на підтримку українського виробника. Але Ляшко робить ставку не на президентські, а на парламентські вибори. Це розуміють як у Києві, так і у Москві.

Санкції Росією накладено не лише на політиків, але і на олігархів, керівників підприємств, медійників та навіть на галериста, якого росіяни сплутали з лідером радикальних націоналістів С14 Євгеном Карасем.

Список юридичних осіб, що потрапили під санкції, є більш показовим, аніж політичних гравців. Тут росіяни чітко показали своїх ворогів на зовнішньому та внутрішньому ринках. Все ж таки, економіка – це основа політики.

Переважна більшість підприємств вдало конкурують з росіянами у світі, приносячи в Україну валютну виручку, а не кредити.

Наприклад, санкції накладено на «Нібулон», що є конкурентом росіянам і на світовому ринку зернових, і на логістичному ринку країн Африки. Те, що до санкційного списку не включено нардепа Андрія Вадатурського, а включено його батька, який очолює «Нібулон», є додатковим підтвердженням економічних причин російських санкцій.

Також до санкційного списку включено «АвтоКрАЗ», що є одним з головних конкурентів російського КамАЗу на ринку Індії. Про Харківський тракторний завод, Фармак чи Сумихімпром я взагалі мовчу. Це головні конкуренти росіян на світовому ринку, які виробляють якіснішу та дешевшу продукцію.

Також показовим є те, що жодного підприємства, до якого має стосунок Петро Порошенко, не включено до санкційного списку. Ані Рошен, ані Міжнародний інвестиційний банк, ані Прайм Ессет Менеджмент, ані фірма «Екран», ані СіІІ Конфекшенері інвестментс Лімітед, ані жодного іншого підприємства Порошенка. Росіяни не створюють перепон бізнесу українського президента та йому самому, оскільки вважають Порошенка другом Росії, з яким вигідно торгувати та вигідно продовжувати війну на Донбасі.