Сергій Биков: Уряду потрібно провести фахові перемовини з іноземними кредиторами для реструктуризації українського боргу

Крім зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом, Україна має чималу заборгованість перед приватними кредиторами, з якими потрібно домовлятися про кредитні канікули і реструктуризацію боргу на 10, 20 чи 30 років. Це цілком реально, якщо Уряд буде фахово працювати і проведе складні, але такі необхідні для країни перемовини.

Таку думку висловив політичний консультант, Голова ІНПОЛІТ Сергій Биков в ефірі телеканалу «Україна 24».

«Так звана «коронакриза» може завершитись глибинною політичною кризою, якщо Уряд буде допускати помилки. Уряду необхідно говорити не тільки про продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом – це безумовно важливо, але треба домовлятися з іншими міжнародними кредиторами, щоб ми реструктуризували українську заборгованість. Адже загалом з-понад 83 мільярдів доларів запозичень тільки близько 11 мільярдів припадають на зобов’язання перед МВФ, тобто переважна більшість заборгованості у нас перед приватними кредиторами – по ОВДП, по закордонним кредитам, перед іншими державами. І вони є основним тягарем для України, їх потрібно реструктуризувати на 10, 20, можливо, і 30 років. Це цілком можливо зробити, якщо Уряд буде фахово працювати з цими кредиторами, проведе складні, дійсно багатогодинні перемовини», – вважає експерт.

Він звернув увагу на те, що на відміну від МВФ, співпраця з приватними кредиторами базується на переговорних позиціях, і єдине, на чому вони можуть наполягати, – це вчасна виплата боргу.

«Нам це вкрай необхідно зробити, адже тільки за нашими запозиченнями до 2022 року, ми маємо заплатити 24 мільярди доларів. І це набагато більше, ніж ми очікуємо отримати траншів від МВФ. З приватними кредиторами необхідно провести дискусію, пояснити, що зараз світова пандемія коронавірусу, світова економічна криза, а Україна не має такого рівня економічної потужності, як, наприклад США, тому ми не відмовляємося від наших зобов’язань, але нам необхідно більше часу на виплату боргу. І це, я вважаю, головне завдання Міністерства фінансів, Національного банку і загалом Уряду, який має провести ці складні, але такі необхідні Україні перемовини. Варто домовитись про кредитні канікули, щоб 2-3 роки ми не повертали борги, які в нас вже є. Ми зможемо спрямувати ці гроші на економіку, на підтримку промисловості, агарного сектора, на те, щоб надати допомогу українцям, які залишились без роботи, у яких закрився власний бізнес», – резюмував Сергій Биков.