Склади боєприпасів невигідно ремонтувати і будувати, бо треба буде сплатити 70 % відкатів — Вакаров

В Україні залишилося лише три великі склади зі зброєю. Їм не вистачає вмілого командування та надійної охорони. Чи займеться влада їх ремонтом та будівництвом нових складів воєнних боєприпасів?

Про це в ексклюзивному коментарі для UAINFO розповів юрист, політолог, член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ Василь Вакаров.

«На сьогодні абсолютно невигідно проводити ремонт або будівництво нових складів, адже Вам доведеться сплатити до 70% відкатів, а потім нести відповідальність за неякісні роботи«, – розповів він.

Політолог детально розповів про налагоджену корупційну схему, якою користуються при укладанні угод у військовій сфері: «Після передачі «відкату» (підтвердження довіри) Вас візьмуть у долю в оборутці продажі зброї та боєприпасів, а в якості гарантії нададуть проект Акту перевірки Вашої частини з усіма підписами членами комісії (без дати). У його Висновковій частині буде написано, що Вас рекомендують притягнути до дисціплінарної відповідальності за малозначущі порушення. Окрім цього Вам нададуть допомогу у випадку «наїздів» прокуратури. Правда, за цю послугу Ви сплатите із «зароблених» Вами коштів. Тобто, система працює так, що за подібні дії особу можуть хіба що звільнити з посади, але до жодної відповідальності її не притягнуть».

За словами політолога, Порошенко знає про цю систему і майстерно володіє іншими механізмами викачування грошей з бюджету.

«А чому він так робить? Та тому, що йому байдуже! Тим більше, що він давно перестрахувався, вивівши усі свої активи за кордон та передавши їх в управління «сліпому трасту». А чи знаємо ми про це? Звичайно знаємо, але нам усім байдуже» – сказав він.

За словами Вакарова, слоганом «нам байдуже» можна пояснити причини підривів складів із боєприпасами.

«Мені байдуже». Така відповідь найбільше мене вразила, коли у вересні 2014-го року я звернувся до колеги в АПУ із проханням допомогти написати доповідну Валерію Гелетею. Він (Гелетей) сидів на одному із диванів у коридорі Адміністрації і, скривившись, щось від руки писав на столику. Працівник «військового департаменту» не захотів прийти на допомогу міністру, оскільки вважав Гелетея «не його міністром«, – розповів Вакаров.

За словами політичного експерта, слоган «нам байдуже» – це  базовий мотив та стимул діяльності усіх чиновників, які вмонтовані у систему органів державної влади України.

«Мова як про органи виконавчої влади, так і оборонні, силові і правоохоронні органи. Тотальна безвідповідальність на всіх рівнях плюс зашкалений рівень відкатів отриманого з бюджету фінансування і є тими справжніми причинами усіх підривів боєприпасів на військових складах«, – сказав Василь Вакаров.

Нагадаємо, що вибух у Ічні на Чернігівщині став четвертим серйозним випадком на українських складах боєприпасів за час війни. Першим вибухнув арсенал у Сватовому на Луганщині в 2015-му році, потім Калинівка та Балаклія. І щоразу військові чини заявляли, що висновки зроблені та такого не повториться.