Спірідонов: різні соціологічні агентства назвали однакових фіналістів виборів

Соціологічні опитування, проведені «Рейтингом», «Соціопрогонозом», РАНД і іншими компаніями свідчать, що чинний президент Петро Порошенко до другого туру не проходить. Про це заявляє політолог Микола Спірідонов.

«Причому, гучний скандал в Укроборонпрому ще більше знижує рейтинг президента. Втеча від активістів на мітингах в Черкасах і Житомирі теж навряд чи додають Порошенку авторитет. Стає все більш очевидно, що пройти до другого туру він може тільки за допомогою масових фальсифікацій. Але, технологія фальсифікацій потрапила в ЗМІ і тепер провести їх буде дуже важко, якщо взагалі можливо» — констатує експерт.

Нагадаємо, за даними Центру соціального інжинірингу РАНД, Володимир Зеленський має рейтинг 24,3% (серед тих, хто визначився і піде голосувати), Юлія Тимошенко — 16,1%, Петро Порошенко — 15,8%, Анатолій Гриценко — 15,1% і Юрій Бойко — 11,2%.

Думку Миколи Спірідонова поділяє і Андрій Багінський. Він пише, що протягом останнього часу більшість соціологів констатує лідерство Зеленського та Тимошенко:

«За останні 10 днів вийшло щонайменше 4 дослідження, що показують тенденцію на вихід Тимошенко у другий тур виборів — від групи «Рейтинг», Центру «Софія», Інституту аналізу та прогнозування, Центру соціального інжинірингу РАНД. Дана тенденція у електоральній поведінці пов’язана з декількома факторами. По-перше, все більше людей визначаються з бажанням відвідати виборчі дільниці і віддати свій голос. По-друге, польова активність кандидатів (можна згадати масштабний тур Тимошенко по регіонах) дозволяє мобілізувати прихильників, завдяки безпосередньому спілкуванню з кандидатом. По-третє, «свинарчукгейт» справді збив Президента у його рейтингах — і це ще не завершення падіння. І по-четверте, певні зусилля по зупинці підкупу здійснює МВС, об’єктивно, це також вносить корективи у рейтинги — той, хто купляє голоси сьогодні втрачає народну підтримку. Отже, Тимошенко у другому турі — це тренд, який підкріплюється її більш дисциплінованим електоратом та потужністю партійної машини «Батьківщини».» — аналізує Андрій Багнінський.

А от політичний оглядач Денис Гороховський задається питанням, кого з двох кандидатів підтримає Порошенко, коли не вийде у другий тур виборів:

«Після того, як ближче до кінця минулого року рейтинг Порошенко опустився до рівня 5-6%, його технологи почали використовувати одну стару, але дуже ефективну схему: результати першого туру виборів обговорювати виключно в контексті «хто потрапить в пару до Порошенка в другому турі». При цьому, вони, звичайно ж займалися і прямим піаром персони, але попутно просували ключовий меседж «у Порошенка в другому турі місце заброньоване».
І дійсно, вже з січня рейтинг Гаранта почав рости, а питання «З ким же схлестнется Порошенко в другому турі?» Ніякого подиву не викликав.
Але товариші політтехнологи випадково переграли самі себе. Коли у Зеленського почав рости рейтинг (власне, з січня), вони почали його активно мочити, ніж домоглися виключно підвищення рейтингу останнього. При цьому, втопити рейтинг Тимошенко їм так і не вдалося, незважаючи на всі спроби (ну сповільнили зростання, тут потрібно визнати їхню заслугу).
У підсумку ми отримали двох кандидатів, які у відкритій опозиції до Порошенка і які мають більш високий рейтинг ніж у нього.
Вчора РАНД презентували свою соціологію і вона, по основних моментах, відповідає соціології «Рейтингу». Зеленський перший, Тимошенко друга, Порошенко третій. Причому, за даними РАНД, Порошенко дуже навіть може стати четвертим, пропустивши вперед Гриценко (розрив між кандидатами 0,7%).
Я вже неодноразово говорив, що будь-які заяви про «та Порошенко все одно виграє, адмінресурс творить чудеса» — це профанація і спроба переконати електорат в тому, що все вирішено.
До речі, особисто мені дуже цікаво буде подивитися на Петра Олексійовича, коли він не потрапить до другого туру. Цікаво, кого з двох підтримає?»