Створення єдиної православної церкви: політолог пояснив кроки Порошенка

Політолог, провідний експерт ІНПОЛІТ Кость Бондаренко на своїй сторінці в Facebook проаналізував бажання Петра Порошенко створити єдину православну церкву.

75 років тому, 20 квітня 1943 року, начальник Групи релігійної політики Міністерства східних територій Третього Рейху Карл Розенфельдер подав на ім’я міністра Альфреда Розенберга доповідну записку «Про перспективи розвитку конфесійної ситуації в Рейхскомісаріаті «Україна».

В ній зазначалося, що «послаблення Православної церкви московського напрямку було початковим пунктом і керівною ідеєю міністерства», а «використання всіх сил на сході в боротьбі проти більшовизму потребуєвикористання Православної церкви для створення позитивного враження у віруючого населення».

Автор записки проаналізував основні течії у православному середовищі, розкритикувавши Автокефальну православну церкву. На чолі лояльної щодо німців церкви, на думку Розенфельдера, єпископи-автокефали були непридатними. У якості бажаної кандидатури пропонувався архієпископ Холмський і Підляшський Іларіон (Іван Огієнко) — «освічений європеєць німецької орієнтації», що має «бездоганне германофільське минуле, честолюбний, але прямолінійний і вольовий характер», здатний «відносно благополучно провести Православну церкву в Україні через відокремлення від Московського патріархату», забезпечивши «гарантію того, що генеральну лінію буде дотримано».

Вважаю, що даний документ є настільки вагомим для історії України, що Президент не повинен з нагоди його ювілею обмежуватися зібранням голів фракцій і виголошенням теологічних промов. Потрібно, як мінімум, випустити ювілейну монету і влаштувати урочисте погашення поштової марки.  Чи я помиляюся? Петро Олексійович вчора збирав голів фракцій з іншого приводу?