Свиногейт збиває Петра. Експерти про соціологію Рейтинг

За результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» на початку березня 2019 року, лідерами перегонів є Володимир Зеленський та Юлія Тимошенко. До трійки лідерів також водить чинний президент Петро Порошенко. Експерти зауважують, що корупційний скандал в Укроборонпромі завдав серйозного удару по підтримці Президента.

Наводимо пряму мову членів незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ:

Андрій Зорлотарьов, політтехнолог, директор центру «Третій Сектор», провідний експерт ІНПОЛІТ

«Свінарчукгейт» ударив по рейтингу Петра Порошенка. Сканадал руйнує базовий позитивний образ, який формується командою Порошенка. Бо скажи, хто твій друг і я скажу хто ти. Мародери НЕ можуть бути патріотами, так само як головнокомандувач не може бігати від кількох десятків радикалів. Та й те, що відбувається: заява Луценка, відсутність затримань фігурантів скандалу переконують людей, що журналістське розслідування — правда.

Невдалі спроби Порошенка виплутатися з «свинарчугейта» тільки ведуть до ескалації кризи, коли у Порошенка залишиться тільки два варіанти: або розчохляти кулемети, або пакувати валізи.

Криза кампанії Порошенка відкриває Тимошенко можливість на фініші наростити підтримку виборців і мобілізувати прихильників. У її виборця найбільш високий рівень мобілізації, що показують всі соціологічні дослідження.

У суспільстві наявний високий запит на справедливість і покарання винних. У нинішній ситуації від Тимошенко вимагється очолити кампанію по боротьбі з корупцією. Треба зуміти переконати виборця, що Тимошенко посадить в тюрму мародерів, які наживаються на крові. Судячи з сьогоднішньої погоджувальної ради, Тимошенко це прекрасно розуміє. Тільки у цьому випадку можна розраховувати на електоральний ефект.

І звичайно, не можна не згадати лідируючого Володимира Зеленського. Незважаючи на оптимізм рейтингів, в наявності і проблема низької мобілізації прихильників. Мобілізованість прихильників Зеленського поступається і Тимошенко і Порошенку. 31 березня це може піднести неприємні сюрпризи ЗЕ-команді.

Сергій Биков, політичний консультант, Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ

Соціологія «Рейтинг» яскраво відображає реакцію людей на розкрадання оборонки. «Свинарчукгейт» щодня сильніше б’є по президенту.

Рятуючи фігурантів Свинарчукгейту, Порошенко опускає руку у працюючу м’ясорубку. Намагаючись врятувати своє корупційне оточення, президент щодня втрачає підтримку. Правда у тому, що Свинарчуків вже не врятувати. Правильно було одразу ними пожертвувати.

Юлія Тимошенко вдало використала тему розкрадання оточенням Порошенка бюджету Укроборонпрому. Фактично, вона підняла Свинарчукгейт на свої знамена. Вона дала кілька чітких сигналів, що після її перемоги оточення Порошенка опиниться у в’язниці. Виборці відреагували миттєвим зростанням підтримки Тимошенко. Якщо тенденція зберігатиметься, Порошенко має усі шанси не пройти у другий тур.

Активність виборців у кандидатів різна. Показово високу явку демонструють виборці Тимошенко, Порошенка та Гриценка. Явка виборців Бойка трохи нижча за Гриценка. Найменше активних виборців у Зеленського. Дається в знаки молода аудиторія лідера 95 кварталу.

План змін в країні та воля до їх втілення — головні фактори для виборця. Третім вагомим фактором вибору є політичний досвід і знання держуправління. Це бажання змінити якість політики, а не механічно замінити обличчя.

Олег Постернак, політтехнолог, Директор Центру політичної розвідки

Електоральне дослідження, проведене соціологічною групою «Рейтинг» на початку березня, після журналістського розслідування по корупції в оборонному концерні, показує те, про що, власне, можна було здогадуватися — стався обвал рейтингу Порошенко і зміцнення позицій Тимошенко, а також припинилося зростання позицій Зеленського. До другого туру виходять Зеленський і Тимошенко.

Перша тенденція — 50% опитаних чітко визначили, що керуються у своєму виборі вірою в те, що кандидат, якого вони підтримують, може принести зміни в країні. Ця цифра явно вказує на те, що половина виборців майже напевно не прийме підтасовану «перемогу» Порошенко, яку намагатимуться забезпечити ручна ЦВК, маніпуляції зі списками виборців, сітка масштабного підкупу і тиск з боку місцевих адміністрацій. Юлія Тимошенко фактично продемонструвала, що вона здатна бути безкомпромісним «криголамом» корупційної павутини оточення Порошенка. Віра в те, що нинішня влада відповість за законом за всі схеми і відкати, пов’язується виборцями виключно з особистими і політичними якостями Тимошенко.
  
Друга тенденція — ефект консолідації Гриценком голосів тих кандидатів, які знялися в його користь. Помітно, що Гриценко трохи підріс і навіть обігнав Бойка і Ляшка. Але шансів на другий тур це, однозначно, не дає. Юлія Тимошенко залишається єдиним кандидатом від демократичної опозиції, здатною перемогти Порошенко і консолідувати всі здорові сили для оновлення політичного устрою країни і реалізації нового економічного курсу. Сценарій об’єднання зусиль Тимошенко і Гриценка став би рятівним колом для України і дозволив би Тимошенко залучити Гриценко в команду по здійсненню змін відразу після перемоги. Адже роботи по чистці «авгієвих стаєнь» у нового Президента буде багато і її вистачить усім.

Петро Охотін, політичний консультант

Анатолію Гриценку союз із Садовим додав. Поки мова про другий тур не йде, однак проявити там себе зможе.

Свиногейт усе-таки підкошує Петра Олексійовича. Трьох друзів він не садить. Отже, рейтинги йдуть далі.

Підняття рейтингу Тимошенко — результат того, що вона «застовбила» за собою тему боротьби з корупцією в оборонці. Враховуючи, що її електорат традиційно ходить на вибори, можна говорити про зміцнення позицій.

Цікаво стежити за рейтингами Зеленського. Його ядро — ті, хто ще не ходив на вибори, або і не збирається.

Василь Вакаров, політичний експерт ІНПОЛІТ

Свіже дослідження «Рейтингу» показало зрілість громадян України, які у своєму виборі роблять ставку на раціональну, а не емоційну складову.

Підтримуючи кандидата Тимошенко, люди, у першу чергу бачать у ній президента, який має власну програму змін у країні та демонструє політичну волю для їх реалізації. Немаловажним значенням для респондентів є, зокрема, і величезний досвід держаного управління у кандидата Тимошенко.

Ці позиції виглядають особливо виграшними на фоні окремих кандидатів, котрі лише за ролями у художніх фільмах уявляють як функціонує державний механізм.

Бо, як співає чарівна Мірей Матьє, «la vie ne pas du cinema».

Денис Гороховський, політичний оглядач

Свіжа соціологія «Рейтингу» показала наслідки недавніх подій.
По-перше, Гриценко обігнав Бойко і подолав 10% бар’єр. Все-таки об’єднання з Садовим і Мустафою і Ко пішло в плюс.
Порошенко хоч і продовжує утримувати третє місце, але вже небезпечно віддалився від другого. Скандал з Оборонпромом не пройшов непоміченим. А його героїчний втеча з Черкас отожрет рейтинг ще поверх цього.
Тимошенко знову нарощує рейтинг. Навіть не знаю, що більше подобається її виборцеві: загальна антикорупційна тематика, якої присвячена значна частина її останніх виступів або обіцянці посадити Порошенко в рамках цієї самої боротьби з корупцією. Дивно, але ніхто з інших кандидатів цього не обіцяє, хоча здавалося б.
Бойко замикає п’ятірку з 9,9%. Вілкул 2,7%. При цьому потрібно пам’ятати, що рейтинг виросте за рахунок об’єднання з Мураєва. Правда, виростить він десь на 1 \ 2 рейтинги самого Мураєва, а значить цього все одно не вистачить. Але на парламентські можуть красиво виступити одним флангом.
До речі, незважаючи на рейтинги, людей, які вірять в те, що наступним президентом буде Тимошенко більше, ніж тих, хто вірить в перемогу Зеленського.
Ще з цікавих цифр: більше години в черзі на ділянці готові стояти електорат Вілкула і Бойко, а ось у Ляшко і у Зеленського практично не готові стояти в черзі за право проголосувати. І якщо перше пофіг, він бере участь заради участі, то для другого це може виявитися фатально.
Також цікаво, що змінився рейтинг кандидатів з максимальним рівнем недовіри. Перше місце займає Ляшко з 71%, на другому йде Порошенко — 69%. Про третє місце в релізі не слова.