Український контекст справи Манафорта у коментарі Олега Постернака

Фінальна стадія «справи Манафорта» остаточно довела штучність та керованість компрометуючої кампанії проти лідера опозиції Юлії Тимошенко у часи правління колишнього президента.

Документи, оприлюднені в ході справи, виявили дві головні речі.

По-перше, звинувачення у зразі національних інтересів через газові контракти, яке тоді та й нині розганяють опоненти Тимошенко, було елементарною і проплаченою брехнею, організованою Манафортом на гроші свого клієнта Януковича. Мета цілком зрозуміла – наповнюючи медійний простір викривленими та брехливими повідомленнями переконати українських громадян та європейську громадськість у законності політичного переслідування Тимошенко і позбутися її як конкурента у політиці. Тимошенко була єдиним потужним політиком, яка заважала Януковичу в його авторитарних та грабіжницьких намірах.

Другий факт, який випливає зі «справи Манафорта» — синхронність інтересів Кремля і проросійського ставленика Януковича у справі проти Тимошенко. Як доводять матеріали гучної в США справи, Манафорт в своїх діях, в тому числі пов’язаних із інформаційним обслуговуванням Януковича, свідомо та цілеспрямовано відстоював інтереси правлячої верхівки Російської Федерації. Власне, як і Янукович. Враховуючи той факт, що залежний від Кремля Манафорт вів неабияку чорну кампанію проти Тимошенко, нині фактично немає сумнівів, що подібні дії були погоджені та освячені Кремлем, зацікавленим в дискредитації політичної еліти України.

Чотири з п’яти останніх президентів України вважали «справою честі» атакувати та поливати брудом лідера «Батьківщини» Юлію Тимошенко. Спираючись на простих людей та борючись с кланово-олігархічною системою для кожного з них Тимошенко була і залишається «кісткою у горлі».

На старті нової передвиборчої кампанії нинішній Президент Порошенко вирішив реанімувати весь попередній арсенал чорного PR, напрацьований роками у боротьбі с Тимошенко.

Тим очевиднішим є наміри штабу Порошенка, який тепер взяв на озброєння увесь арсенал антитимошенківського чорного піару, розробленого Манафортом. Зрозуміло, що чинна українська влада і цього разу діє спільно з Кремлем. Хоча й прагне приклеїти ярлик «промосковського політика» своїй головній опонентці.

Однак матеріали справи Манафорта, оприлюднені виданням Bloomberg в останні дні, доводять абсолютно протилежне: Кремль руками Манафорта як фактично своєї довіреної особи займався масштабною дискредитацією проукраїнського політика Тимошенко, яка за часи свого прем’єрства продемонструвала прихильність до союзу з ЄС та ідеї вступу до НАТО.

Нагадаю, що саме за часів другого прем’єрства Тимошенко почались переговори з Євросоюзом і були зроблені перші кроки до асоціації та зони вільної торгівлі з ЄС. Тоді уряд Ю.Тимошенко розробив путівник щодо асоціації з ЄС і щодо поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі та розпочав виконання перших умов для підписання Угоди про асоціацію. Розслідування справи Манафорта довело не лише брехливість звинувачень на адресу Юлії Тимошенко, які поширювалися ним в українській та західній пресі, але й той факт, що намагаючись дискредитувати лідера «Батьківщини, влада Януковича діяла спільно і синхронно з російською владою. Яку не влаштовувало проєвропейське спрямування політики Тимошенко.

Олег Постернак, кандидат історичних наук