“Вибори” в ОРДЛО: Росія зробила собі ведмежу послугу

11 листопада в Донецькій та Луганській областях пройшли “вибори”, які Кремль відкрито вирішив підтримати. Інтерес Російської Федерації в проведенні “виборів” на окупованій території пов’язаний з вирішенням одразу декількох стратегічних питань. Про це в інтервю ФАКТАМ заявив політолог, член незалежного пулу екпертів ІНПОЛІТ Олег Саакян.

Перше – це легітимація нових наставників на чолі окупованих територій, оскільки після вбивства Захарченка та відходу Плотницького були призначені Пушилін та Пасічник, котрі не спиралися ні на що інше, як на призначення Російської Федерації.

Відповідно, потрібна їх легітимація для того, щоб можна було їх комунікувати на міжнародній арені. Зокрема, спробувати представити їх на Мінському процесі.

Друге стратегічне питання – це інвентаризація людських ресурсів для проведення “виборів”. Тобто, формування кадрового потенціалу, який може бути задіяний у разі початку імплементації Мінська, або будь-якого іншого дипломатичного процесу, що створить політичну реінтеграцію.

Тобто, на момент Х, Російська Федерація матиме повний склад людей, який зможе працювати на виборчих місіях, агітувати, контролювати процес виборів, а саме – навчені люди, які виступають стратегічним ресурсом.
Третє питання – це внутрішні розборки силовиків РФ на окупованих територіях.

Ми бачили зачистку кандидата Губарєва та його дружини. Кремль кинув кістку собакам для того, щоб вони проявили власну лояльність перед хазяїном. Такий процес, імітуючи політику на цих територіях – найкращий з способів для цього.

Чому висока явка виборців
В Російській Федерації важливо, виходячи з цього, показати, по-перше, що на цих територіях є політичний процес, по-друге – що ці наставники дійсно обрані народом.

Хоча ми розуміємо, що така явка досягнута декількома шляхами. По-перше, вона була прогнозована ще до самих “виборів”. Неважливо як голосують, а важливо як рахують.
По-друге – для того, щоб продемонструвати потрібну картинку лише по територіям ОРДЛО. Кількість дільниць була меншою, ніж за часів підконтрольності Україні.

Навіть, якщо взяти в розрахунок, що кількість населення по території знизилась приблизно вдвічі, то замість 1200 дільниць, які мали б бути відкриті, було лише 400, тобто в 3 рази меньше.
Таким чином, на кожній дільниці створилося більше навантаження, плюс були задіяні інші інструменти, як то ярмарки або лотереї для того, щоб стимулювати людей прийти та прогосувати.

Чи посилять санкції проти Росії
З боку США дана ситуація використовуватиметься як додатковий аргумент для посилення санкційного тиску, оскільки на різних майданчиках представники західних країн засудили такі “вибори”.

Європа на сьогоднішній день не готова до серйозного посилення санкцій, оскільки дане питання  вирішується національними урядами, в яких російське лобі присутнє дуже серйозно. Відповідно, в європейському просторі здається, що РФ зробила собі ведмежу послугу, фактично забравши аргумент у власних лобістів стосовно можливості знаття санкцій.

Після проведення “виборів” в ОРДЛО у європейському просторі дискурс різко зміниться з можливості зняття санкцій з РФ, яка вже була доволі близька й не примарна, на можливість посилення санкцій, і розмови про зняття будуть набагато складніші для російського лобі.
Чому Росія йде на це? Окрім стратегічних цілей, вона є заручницею власної політичної ідеології і політичної культури, яка базується на максимумі – “Кордони РФ ніде не завершуються, навіщо нам світ без Росії”.

Така максималістська політична ідеологія не передбачає кроків назад. Будь-який крок назад сприймається не як політична хитрість чи мудрість, а втрата позицій. В такій ситуації РФ починає чергову авантюру та приречує себе на неможливість відступитися.

Так само і з “виборами” в ОРДЛО, зрозуміло, що вони не визнаються світом. Вони формують деструктивний для Російської Федерації контекст, який не приводить до реального прогресу в досяганні ними свого інтересу. Але тим не менше, Росія не могла, навіть якби хотіла, відступитися від них.