Як голосуватимуть жителі південного сходу України – результати соціологічного опитування

Експерти переконані: на місцевих виборах очікується цікавий сценарій – багато хто буде здивований результатами 25 жовтня. Це підтверджують і результати соціологічного дослідження «Електоральні настрої мешканців південного сходу України. Тенденції місцевих виборів», яке було презентовано сьогодні в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна».

Вказане дослідження проводилось Соціологічним центром імені М.Драгоманова методом Face-to-face в Дніпрі (24-27 липня), Херсоні (23-26 липня), Одесі (22-25 липня) за статево-віковою вибіркою.

Так, у Дніпрі було опитано 2975 респондентів. Під час виборів до міської ради голосуватимуть за такі партії: «Пропозиція» (22,74%), «Громадська сила» (20,55), «Слуга народу» (13,28%), ОПЗЖ (10,42%), «Українська перспектива» (9,98%), партія Шарія (4,91%), «Батьківщина» (4,03%), «Європейська солідарність» (4,03%),  Самопоміч (1,14%).

У Херсоні було опитано1864 респондента, які хочуть бачити у міській раді партії: «Слуга народу» (24,92%), ОПЗЖ (15,03%), «Нам тут жити» (14,52%), Європейська солідарність (8,21%),  «Батьківщина» (7,42%).

В Одесі опитали 1138 респондентів, які вказали такі політичні вподобання: «Слуга народу» (27,33%), ОПЗЖ (15,27%), «Довіряй ділам» (15,14%), «Морська партія» (10,28%), партія Шарія (5,9%),  «Батьківщина» (5,76), Європейська солідарність (5,64%).

Коментуючи результати дослідження, керівник Соціологічного центру імені М.Драгоманова Сергій Штепа зазначив, що місцеві вибори відбуватимуться за логікою протистояння центральних і місцевих сил.

«На мою думку, чим далі на схід, тим більше лідирують місцеві сили. Це цікавий сценарій саме цих виборів – багато хто буде здивований результатами. На місцевих виборах ми очікуємо близько 45% явки, тобто значно меншу, ніж на парламентському й президентському рівнях»,  – вважає Сергій Штепа.

В свою чергу, кандидат політичних наук Олексій Якубін переконаний, що найближчі вибори вже мають декілька очевидних електоральних інтриг.

«Одна з інтриг найближчих виборів, чи побачимо ми продовження «мирної електоральної революції», за якою ми слідкували на минулих парламентських і президентських виборах. Я маю на увазі перезавантаження тих структур влади, які у нас склалися за останні 5 років. Друга інтрига – як партії будуть вести свої кампанії. Швидше за все, «Слуга народу» продовжить тенденцію «свіжої крові», ОПЗЖ робитиме акцент на загальнодержавних темах миру і соціально-економічних питаннях, «Євросолідарність» намагатиметься втриматись на правому фланзі, що може їх загнати у певне електоральне гетто. Виходить, що вони на південному сході України не можуть запропонувати жодного порядку денного», – зазначив Олексій Якубін.

За словами експерта, показовим є кейс Дніпра в тому, що місцеві проєкти будуть відігравати в місті ключову роль.

«Наш виборець зараз готовий змінювати очільників місцевої влади, тобто хвиля «антиістеблішменту» зараз насправді є в країні. По Дніпру основна інтрига – це подальша доля самого Філатова, чи вдасться йому переобратися. З одного боку, ми бачимо, що Філатов виходить у другий тур, але проти нього грає анти рейтинг, адже він є діючим мером, тобто має звітувати про ситуацію, яка склалася в місті за часів його мерства. З іншого боку, по суті Філатову кидає виклик Загід Краснов, який є його традиційним опонентом у міській раді, він відомий місцевим мешканцям. Соціологія нам показує, що вони обидва можуть опинитися у другому турі. І ключовий фактор другого туру – перемагає той, хто має менший антирейтинг. Тобто ключова боротьба буде відбуватися за вихід у другий тур і в даному випадку для Краснова може відкриватися певне «вікно можливостей», – переконаний Олексій Якубін.

Керівник аналітичного центру «Третій сектор», політтехнолог Андрій Золотарьов звернув увагу присутніх нате, що жодна політична сила рівномірно не покриває країну. Наприклад «Євросолідарність» у Харкові не пройде у міську раду, водночас у неї високі рейтинги у Львові й Івано-Франківську. У «Слуги народу» – найвища підтримка на півдні країни.  До того ж триває тотальна недовіра українців до старих політичних сил, про що свідчать більшість соціологічних опитувань і досліджень.

«Якщо є недовіра до старих політичних сил, то тягнуться до своїх. І тут показовим є Дніпро. На цих місцевих виборах буде бенефіс регіональних політичних проєктів. Якщо казати про «партію мерів», то там «великоваговиків» то й немає. Тому я вважаю, що це не партія мерів, а партія Корбана і Філатова. Багато політичних сил ведуть виборчу кампанію, як до Верховної Ради, абсолютно ігноруючи місцеву специфіку і проблеми. Щоправда, «Громадська сила» чітко орієнтована на місцеву комунальну і соціальну проблематику – це і забезпечує їй високу підтримку. У деяких містах є дуже висока підтримка чинних мерів, але в Одесі, Дніпрі, Херсоні – буде інтрига. Тут важливо буде не тільки отримати крісло мера, але й отримати вагоме представництво у міській раді», –  зазначив Андрій Золотарьов.