Як відбуватимуться місцеві вибори в Україні і як голосували в інших країнах?

Карантин не завадить провести місцеві вибори 25 жовтня.

Центральна виборча комісія направила Президенту законопроєкт, який уточнює правила проведення виборів під час пандемії. Щоб люди могли проголосувати і при цьому не підхопили кОвід.

Тепер Президент має подати за своїм підписом законопроєкт до парламенту, щоб депутати якнайшвидше його підтримали.

Отже, що пропонує Центрвиборчком:

На виборчі дільниці людей пускатимуть в масках і мірятимуть температуру. На кожній дільниці буде достатня кількість санітайзерів, щоб люди могли продезінфікувати руки. А от члени виборчих комісій, крім масок, вдягатимуть  ще окуляри або щитки, а на руках у них обов’язково повинні бути рукавички. Оскільки висока температура не позбавляє людину права голосувати – для таких виборців зроблять окрему кабінку для голосування.

Пускати в приміщення будуть не всіх одразу, а так, щоб виборці могли перебувати один від одного на відстані не менше півтора метра.

Щоб вам видали бюлетень для голосування – доведеться показати розгорнутий в руках паспорт і зняти маску, щоб член комісії міг переконатися, що це ваш документ. При цьому паспорт передавати не потрібно – ви показуєте його самі і відкриваєте ту сторінку, яку попросить член комісії. З АйДі-карткою ще простіше – ви показуєте цю картку члену комісії.

Центрвиборчком просить усіх виборців прийти на дільницю зі своєю ручкою. По-перше – це безпечно, а по-друге – ніхто тоді не зможе зіпсувати ваш бюлетень після голосування або підробити голос.

Якщо ви перебуваєте на самоізоляції – ви зможете проголосувати. Для цього вам потрібно не пізніше 12 години суботи 24 жовтня передати в дільничну виборчу комісію за місцем реєстрації заяву, що ви хочете проголосувати вдома. Зробити це можна як поштою, так і попросити когось із родичів зробити це за вас. До заяви обов’язково прикладіть довідку від вашого сімейного лікаря, що вас направили на самоізоляцію. У день голосування до вас прийде член виборчої комісії з окремою опечатаною урною для голосування.

Тих членів комісій, які будуть збирати голоси в лікарнях і за місцем проживання, одягнуть у захисні костюми, а вас попросять надіти маску перед тим, як відкрити двері.

Як проводили місцеві вибори в інших країнах?

Україна не єдина країна, в якій проходять вибори під час пандемії, зокрема й місцеві.

За схожими з Україною правилами 17 травня відбулися місцеві вибори в Беніні (це колишня французька колонія на заході від Нігерії). Маски і рукавички наділи на членів комісій, а виборців просили на вході дезінфікувати руки. Обмеження торкнулися і виборчої кампанії. Агітацію можна було проводити тільки через ЗМІ та соціальні мережі – ніяких особистих зустрічей з виборцями. Африканці пішли дещо далі й обійшли обмеження. В Беніні на автомобілі встановлювали колонки, через які агітували за своїх кандидатів.

Європа також голосувала під час карантину. У першому турі місцевих виборів в Баварії (Німеччина), який відбувся на піку пандемії 15 березня, виборців просили надягати маски і рукавички, а також приходити зі своєю ручкою, щоб проголосувати. А ось другий тур місцевих виборів 29 березня через загострення ситуації провели поштою.

Були випадки, коли вибори переносили. Наприклад, другий тур місцевих виборів у Франції відбувся 28 червня, при тому, що перший тур провели 15 березня. А оскільки у Франції можна голосувати за дорученням – французький уряд збільшив кількість дозволених довіреностей. Якщо в першому турі людина могла проголосувати тільки за однією довіреністю, то до другого туру дозволили голосувати вже за двох.

Крім протиепідемічних заходів, всі вибори об’єднує ще один факт – це рекордно низька явка. А чим нижча явка – тим більший вплив скуплених голосів. Якщо ви не хочете наступні п’ять років плюватися через те, що в вашу місцеву раду пройшли не ті депутати – йдіть і голосуйте за тих, кого підтримуєте.

Політичний консультант Сергій Биков спеціально для Інтерфакс-Україна.