За кого голосують регіони? Частина 3. Південь — Сергій Биков

Політтехнолог, Голова ІНПОЛІТ Сергій Биков написав свіжий блог для Обозревателя.

До виборів Президента України лишилось менше 100 днів, тому сьогодні як ніколи важливо неупереджено оцінити шанси на перемогу кожного з кандидатів. Та спрогнозувати майбутнє України за президентства того чи іншого політика. Головним інструментом для оцінки шансів на перемогу слугують соціологічні дослідження.

Саме про них ми і поговоримо. Напередодні новорічних свят соціологічна група «Рейтинг» провела дослідження суспільно-політичних настроїв кожної з областей України. У 1 частині ми проаналізували настрої Сходу України, у 2 – Заходу, а сьогодні мова піде про Південь. У фінальній частині блогу ми поговоримо про електоральні настрої, що панують у центральній Україні.

Південний регіон України часто об’єднують зі Сходом України, коли досліджують суспільно-політичні настрої. Така оцінка є близькою до правди, оскільки настрої тут є досить подібними до настроїв на Сході. Але, суттєвий вплив центральної та Західної України тут також суттєво присутній.

У середньому, 78% жителів Півдня вважають, що Україна рухається в неправильному напрямку. Така думка переважає на Одещині та Миколаївщині – 82% та 80% відповідно. Найменше опитаних вважають неправильним напрямок руху України на Дніпропетровщині та Запоріжжі – 74% та 78%. Правильним напрямок вважають лише 11% жителів регіону

Як і загалом по країні, жителі південних областей більш позитивно оцінюють ситуацію в своєму населеному пункті. Кількість громадян, що вважають правильним напрямок розвитку їх міста/села вдвічі переважає кількість людей, що вважають правильним вектор розвитку України. Найбільша відмінність за цим показником фіксується в Одеській області. Там лише 9% опитаних вважають вірним напрямок розвитку України, а майже кожен четвертий підтримує дії влади у розвитку свого міста/села. Найпоказовішими містами регіону є Одеса та Дніпро. У Дніпрі 31%, а в Одесі 30% містян вважають правильним напрямок розвитку міста. Щодо розвитку держави, тільки 13% дніпрян та 12% одеситів позитивно сприймають напрямок розвитку країни.

Головними національними проблемами, жителі Сходу вважають військовий конфлікт та корупцію. На Одещині, Миколаївщині та Херсонщині до топ-3 проблем віднесли безробіття, на Дніпропетровщині – низькі доходи, а у Запоріжжі – підвищення тарифів.

Якщо на державному рівні Війна є головною проблемою, то у переліку персональних проблем, вона увійшла до топ-3 лише у Дніпропетровській області. Це пов’язано з близькістю до прифронтової зони та великою кількістю переселенців з Донбасу. В усіх інших областях до трійки головних проблем увійшло підвищення тарифів, низький рівень доходів та підвищення цін. Тобто, головними персональними проблемами у регіоні є саме соціально-економічні.

Політична мапа регіону уособлює загальнодержавне невдоволення владою та близькі до Сходу політичні настрої. Лідирує у президентських перегонах Юлія Тимошенко із середнім рейтингом – 21.3%, друге місце – Володимир Зеленський з 17%. До трійки лідерів в регіоні також входить Юрій Бойко із середнім показником підтримки – 15%. Найбільша підтримка Тимошенко фіксується на Херсонщині – 22.8% (1 місце), найнижча – на Одещині – 19.9% (1 місце). Зеленського найбільше підтримують жителі Миколаївщини – 19.8% (2 місце), найменше – на Запоріжжі – 14.1% (3 місце). А Юрій Бойко має 18.3% на Запоріжжі (2 місце), найнижча його підтримка – 12.4% на Херсонщині (3 місце). Діючий Президент Петро Порошенко у більшості областей займає 4 сходинку, а його середній рейтинг складає 7.5%. Найвищий рейтинг у Порошенка на Херсонщині – 8.9% (4 місце), найнижчий – на Одещині – 5.4% (7 місце).

За кого голосують регіони. Частина 3. Південь

Поделиться
изображением1/3

За кого голосують регіони. Частина 3. Південь

Поделиться
изображением2/3

За кого голосують регіони. Частина 3. Південь

Поделиться
изображением3/3

Жителі південних областей України надають перевагу досвідченому політику (52%) з високими лідерськими якостями (56.8%), який має чітку програму соціально-економічних змін (64.6%), пропонує вирішення державних проблем(52%) та вестиме Україну європейським напрямком (49.6%). Ці відсотки – показник мотивації у виборі кандидата.

Станом на зараз, сильними лідерами з вагомим політичним досвідом можуть назвати себе тільки Петро Порошенко та Юлія Тимошенко. Але, наявність у Тимошенко чіткої програми змін в Україні, що стосується державного управління та економічна стратегія – забезпечують першість лідерці «Батьківщини». Беручи до уваги, що соціально-економічна проблематика є головною для опитаних жителів сходу, та наявний високий рівень невдоволення владою – все це свідчить про негативну оцінку людьми діючої влади, яку уособлює Петро Порошенко. Також, на користь Юлії Тимошенко спрацьовує покроковий план реформування України у європейському та північноатлантичному напрямку, згідно державних інтересів України. У свою чергу, Президент України тільки ініціював закріплення кінцевих цілей (вступ у НАТО та ЄС) на рівні Конституції. Хоча, питання зовнішньої політики регулюються окремим законом та не є предметом Конституції.