Зростання тарифів на ЖКГ як шахрайство влади — Юрій Гаврилечко

Юрій Гаврилечко — член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ написав свіжий блог на uainfo,  в якому розповів про зростання тарифів на житлово-комунальні послуги.

Осінь наближається, а разом з нею й нові платіжки за житлово-комунальні послуги. Цього року ціни на газ та опалення можуть зрости чи не на третину у порівнянні із аналогічним періодом минулого року. Такий ризик існує завдяки обіцянкам уряду Гройсмана до МВФ в черговий раз підвищити тарифи на газ для населення, щоб «збалансувати» державний бюджет.

Зрозуміло, що внаслідок такого «балансування» борги населення за спожитий газ, гарячу воду та опалення зростуть, а уряд буде вимушений збільшити бюджетні витрати на фінансування субсидій. Вочевидь, подібні дії призведуть до ще більшого бюджетного дефіциту.

Проте, якщо замість досить абстрактного поняття «балансування бюджету» використати більш адекватне – «бажання отримати кредит від МВФ», все стає на свої місця. Оскільки урядовці нічого не тямлять в керівництві державою та створенні умов для розвитку економіки, пограбунок населення є для них єдиним  джерелом коштів як для «балансування» бюджету так і для розрахунків з МВФ.

А чи може собі дозволити Україна жити без кредитів та в рази зменшити ціни на газ, «розвантаживши» бюджет та активізувавши економіку? – безумовно! Варто зазначити, що Україна, на відміну від більшості країн ЄС, які повністю залежні від імпорту газу, є газодобувної країною з хорошими запасами «блакитного палива». А тарифи на газ взагалі нічим, окрім забаганок уряду, не обґрунтовані.

Як слушно зауважив екс-міністр ЖКГ О.Кучеренко: «вони не мають жодного обґрунтування. Яскравий приклад – це позов Юлії Тимошенко до суду, я, до речі, там як її довірена особа, стосовно тарифів від Гройсмана і Коболєва. Знаєте, уже 2 роки триває епопея. Дурили, не ходили на засідання, мутили, переносили і не збиралися відповісти на одне просте запитання: покажіть економічне обґрунтування своїх тарифів? І відповіді немає. Вже купили цих експертів, всіх кого треба, але я переконаний, що суд рано чи пізно займе позицію правову, бо він не може зайняти їхню позицію».

В свою чергу, керівник ГО «Публічний аудит» Максим Гольдарб нагадує, що газу власного видобутку вже 3 роки як вистачає для повного покриття потреб народу:

Окрім того, відповідно до звітності ПАТ «Укргазвидобування» за 2017 рік, витрати компанії на видобуток 1 тис. куб. м. газу становили – 2926,0 грн, в тому числі:

• 437 грн (амортизація);

• 147,0 грн (витрати на персонал і соціальні відрахування);

• 51 грн (адміністративні витрати);

• 28 грн (фінансові витрати, відсотки по кредитах);

• 103 грн (операційні витрати);

• 121 грн (інші витрати);

• 146 грн (інші витрати знецінення основних засобів);

• Всього – 1033 грн,

А все інше… то податки(!):

• 1461,6 грн (плата за користування надрами та інші податки);

• 431,4 грн (податок на прибуток).

Цих коштів, отриманих за газ, у 2017 році вистачило  ПАТ «Укргазвидобування» для того, щоб збільшити обсяг видобутку на 4,2% (+0,64 млрд куб.м.), а обсяг розвідки і буріння на 21,2%, в порівнянні з 2016 роком.

Доречи, за I квартал поточного, 2018 року, обсяг видобутку збільшено ще на 1%, а також введено в експлуатацію 19 нових свердловин і 2 нових родовища.

Простий розрахунок показує, що у ціні газу, що добуває ПАТ «Укргазвидобування» податкова складова становить… 64,7%! Тобто є більшою, ніж собівартість самого видобутку! Відповідно, оскільки компанія – державна, а надра належать народові та від його імені ними розпоряджаються парламент та уряд, то витрати ПАТ «Укргазвидобування» на видобуток газу, можуть бути значно скорочені, без шкоди для фінансового стану компанії і без ризику зірвати план по нарощуванню видобутку  саме за рахунок зниження податкового складової! Принаймні, ПАТ «Укргазвидобування» можна звільнити від плати за користування надрами та податку на прибуток.

Якщо це зробити, то вартість газу для населення можна буде скоротити приблизно в чотири рази: з 6957 грн 90 коп до 1700  грн. Чому не в 6,5 разів, до 1033грн? – тому що газ потрібно ще й доставити до споживачів, а це також коштує грошей.

Внаслідок зниження ціни на газ в чотири рази можливе й зниження в три рази вартості гарячого водопостачання, оскільки в ціні гарячої води – приблизно 70% це якраз ціна газу. аналогічна ситуація буде і опаленням. Вартість якого також має знизитись в три рази.

Суттєве скорочення ціни на житлово-комунальні послуги, в свою чергу, призведе до зменшення бюджетних витрат на субсидії десь на 60 млрд грн на рік так поступового повернення до майже 100%-ої сплати за житлово-комунальні послуги населенням. Кошти, що будуть вивільнені в домогосподарств через стрімке та суттєве зниження цін на газ та опалення – підуть, насамперед, на внутрішній ринок. Це дасть змогу малому та середньому бізнесові розвиватися, пропонуючи свої товари та послуги українськими громадянам, в яких… з’явилися на це кошти.

Таким чином, зниження ціни на газ дозволить вирішити декілька проблем одразу. І кошти МВФ будуть не потрібні взагалі. Чи зможе на це зважитись чинний уряд? Я вважаю, що ні. Все, що вони бажали зробити, вони вже зробили і на раціональні та адекватні кроки неспроможні. Тому залишається сподіватися, що ситуацію виправлять наступні вибори до парламенту та формуванні іншого уряду.