БЛОКИРОВАНИЕ NEWSONE, КОНФЛИКТ МЕЖДУ ГПУ И НАБУ. ИТОГИ ДНЯ С СЕРГЕЕМ БЫКОВЫМ

В воскресенье, 3 декабря, неизвестные в камуфляже и балаклавах заблокировали телеканал NewsOne. Таким образом они протестуют против политики телеканала, требуют изменить пророссийскую риторику на проукраинскую. NewsOne попросил президента и главу МВД вмешаться в ситуацию.

При этом Петр Порошенко заявил, что вообще-то давить на СМИ в Украине и их блокирование недопустимо, но добавил, что иногда такие действия являются реакцией на бездействие тех органов, которые должны на информационную политику СМИ как-то реагировать. Национальный совет по вопросам телевидения и радиовещания, по мнению Порошенко, должен более эффективно осуществлять регулирование медиапространства.

Арсен Аваков призвал активистов прекратить акцию, с одной стороны. А владельцев и редакторов телеканала призвал прекратить провоцировать людей.

Генпрокуратура в понедельник, 4 декабря, вызвала на допрос агентов НАБУ Екатерину Сикорскую и Сергея Титенкова, которые фигурируют в уголовном производстве по факту провокации взятки сотруднице Государственной миграционной службы Дине Пимаховой.

В ходе допроса сотрудники ГПУ должны установить, как эти агенты были назначены на должности, если они не проходили открытый конкурс, и есть ли у агентов допуск к гостайне.

Генпрокурор Юрий Луценко заявил, что все агенты НАБУ — вне закона. По его словам, детективы НАБУ используют незаконные методы в своей работе и никто из них не допущен к государственной тайне, но при этом им предоставляются материалы прослушивания СБУ, что является уголовным преступлением.

Главные темы понедельника, 4 декабря, в эфире радиостанции Голос Столицы прокомментировал глава института публичной политики и консалтинга «Инполит» Сергей Быков.

ПРО БЛОКУВАННЯ ТЕЛЕКАНАЛУ NEWSONE

Чому у нас знову виникає питання, коли застосовується сила вулиці, а не якісь юридично-правові механізми?

— Насправді, це ґрунтовне ствердження того, що Україна, на жаль, не є сьогодні правовою державою, і тому особи, що закривають власні обличчя, чинять дії, які заборонені українським законодавством, тобто перш за все це блокування ЗМІ, не дивлячись на те, подобається він комусь чи не подобається. І далі так звана мирна акція з фактичним блокуванням в’їзду до телеканалу — це є чітке порушення правил чинного законодавства, зокрема Кримінального кодексу. Але зрештою мене дивує позиція української поліції, котра, як мені відомо, приїхала на виклик і, оглянувши місце подій, не змогла зафіксувати будь-яких правопорушень. Це викликає певні сумніви щодо того, а чи не є ця бездіяльність правоохоронців також злочинною? Нам може подобатися телеканал. Нам може не подобатися телеканал. Нам може подобатися власник цього мовника, а може не подобатися. Але це не є причиною для того, щоб блокувати цей ЗМІ.

Додатково ще, у мене виникає таке питання: а хто взагалі такі ті активісти? Що це у нас за професія така з’явилася «громадський активіст»? Вибачте мене, коли люди без освіти, без роботи, стверджують, що вони активісти… за що вони живуть, власне? А ситуація з конкретним випадком підтверджує, що ці люди, скоріше за все, живуть не за офіційний дохід. Тобто коли до так званих активістів виходив виконавчий продюсер телеканалу і питав їх: хлопці, де ви працюєте? Вони казали, що вони безробітні. Тобто це задокументований факт, який є в ефірі цього телеканалу, і щодо тих причин, я цілком погоджуюсь з менеджментом телеканалу, що це може бути з високою долею вірогідності таке привітання від тих людей, котрим заважає даний медіа-ресурс.

Заступник міністра внутрішніх справ Вадим Троян запропонував керівництву NewsOne і активістам, що блокують телеканал, їхати з ним до Нацради з питань телебачення і радіомовлення і вести там якісь переговори про мирне вирішення. Це щось дасть?

— Тут не може бути жодного вирішення проблем… Взагалі проблеми не існує. Проблема в тому, що невідомі особи, які відмовляються показувати власні обличчя, заблокували ЗМІ. Тут може бути тільки одне вирішення питання: ці хлопці збирають свої мішки з піском і їдуть геть. Або самотужки, або за допомогою працівників правоохоронних органів. Тут взагалі немає предмета для дискусії. Та одна з вимог цих мега-активістів, аби власник телеканалу, народний депутат, вибачився за свої слова щодо Революції гідності та Євромайдану. Вибачте, людина навела чітке зазначення терміну «державний заколот» із філософського словника. Не більше, не менше. Може подобатися, може не подобатися. Відкриваєте підручник з політології, шукаєте «державний заколот», і бачите: якщо влада змінена в результаті насильницького захоплення тих чи інших адміністративних та політичних центрів, це і є державний заколот. Але це не відміняє можливості поваги до учасників цього державного заколоту.

Нацрада пропонує надати їй більші повноваження, і в цій ситуації ми будемо спостерігати, як ці повноваження посилюються? Чи це відкладуть?

— Насправді, у Нацради з питань телебачення і радіомовлення є всі важелі, аби надавати попередження, відкликати ліцензію і т.д. Але як ми бачимо, якщо цих попереджень немає, тоді і відповідних порушень немає. Не можна ж наділити Нацраду політичними повноваженнями. Аби з тих чи інших політичних мотивів Нацрада приймала рішення щодо діяльності або не діяльності того чи іншого мовника. В результаті таких дій ми можемо скотитися до країни недемократичної, не тієї, в якій хоч якось цінується свобода слова та свобода висловлювань, а ми дійдемо до тієї країни, коли Мінінформполітики буде зранку збирати головних редакторів видань та артикулювати, у яких чітко тезах вони мають висловлювати події дня.

ПРО КОНФЛІКТ МІЖ ГПУ І НАБУ

Генпрокурор доволі різко висловився про НАБУ: це нелегальне угруповання, яке діє нелегальними методами і нелегальною апаратурою. Генпрокурор вважає, що взагалі все бюро є незаконним?

— Ні, насправді у даній ситуації генпрокурор артикулює чітку позицію, що співробітники НАБУ мають діяти, як інші держслужбовці, тільки у спосіб, який передбачений українським законодавством. У тому разі, якщо спеціальні засоби, використані агентами НАБУ, не були офіційно зареєстрованими або в них не було дозволу на користування цими спеціальними засобами, вони не мали права їх використовувати. Щодо взагалі діяльності цих таємних агентів. Чи були у них відповідні допуски і взагалі провокування хабара в Україні є злочином, оскільки відповідальність несуть як особа, якій пропонується хабар, так і та особа, яка пропонує цей хабар. Але є досить така принципова позиція щодо подвійного трактування українською владою. Якщо ми пам’ятаємо, у п’ятницю якраз генпрокурор висловився щодо того, що працівники НАБУ перевищили власні повноваження і т.д., але і президент України у п’ятницю аналогічно висловився, але абсолютно протилежними тезами, що необхідно підігнати українське законодавство до інших норм, коли провокування хабара — це буде нормальною практикою і це буде дозволено взагалі мало не всім українським громадянам, аби всі потенційні хабарники відчували себе в потенційному страху.

Чому саме зараз, саме навколо справи навколо Державної міграційної служби виплило, що НАБУ діють методами, що не узгоджені з законодавством, тому що раніше питань не виникало?

— Насправді під час цих слідчих дій відбувались обшуки, в тому числі, у такого собі агента Катерини, яка якраз і була таємним агентом НАБУ у справі Розенблата — Полякова і тут, мені задається, що увага ЗМІ була трошки не зосереджена на цьому епізоді, на жаль, або через те, що ситуація з пані Пімаховою викликала більший резонанс серед українських ЗМІ.

Дуже загрозливим, судячи з їх заяв, є викриття агентів НАБУ під прикриттям?

— Звісно, але НАБУ у тому разі, якщо вони планували відповідні спеціальні операції, вони мали їх погодити зі співробітниками ГПУ і відповідних відділів ГПУ, аби не відбувалось того, що відбулось. Пригадаймо, півтора роки тому у Київській області два підрозділи правоохоронців відзначились стріляниною один в одного і один одного затримували. Через що? Через відсутність координації дій.

Але тут ми маємо згадати заяву керівництва НАБУ, яке звинуватило і СБУ, і ГПУ у свідомому зриві цих оперативних розробок.
 
— Насправді я не можу погодитись в тому, що цей зрив відбувся свідомо через те, що пані Пімахова тоді, коли почались розмови щодо пропозицій цього хабара для здійснення завідомо нелегальних дій, вона звернулась до ГПУ і СБУ, аби убезпечити власне ім’я та, можливо, вислужитись перед українською владою для того, щоб подальша її службова кар’єра рухалась тим шляхом, яким вона рухалась дотепер. І ми отримали результат, коли СБУ і ГПУ спрацювали досить ефективно і затримали людей, які провокували хабар під час якраз передачі цієї частини хабара.

Навіщо виносити протистояння НАБУ — САП, з одного боку, з іншого боку — ГПУ, СБУ на суд американських партнерів? Це ж іміджеві втрати.

— Так, це іміджеві втрати. Але менеджерські здібності більшості українських політиків не є достатніми для залагодження таких конфліктів, на жаль.

ПРО ПЛАНИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ НА ТИЖДЕНЬ

Що можуть напрацювати за тиждень народні депутати. Держбюджет,  зрозуміло, це питання вже перезріло, а от всі інші, наскільки вони на часі?

— Насправді я переконаний, що ті питання, які були заплановані на цей тиждень, вони є на часі, і я не гадаю, що вони будуть всі розглянуті. Тобто як тільки дійде час до розгляду державного бюджету в другому читанні, ми отримаємо досить таке стандартне затримання під час голосування, оскільки розгляд державного бюджету в другому читанні не буде одномоментним, і я переконаний, що він буде сповнений певних політичних заяв та певного політичного піару. Не можна казати, що це добре чи це є погано, але зараз тільки початок грудня. І як ми бачили останніми роками, досить неефективно виглядає це питання на початку грудня. Через те, що сьогодні можуть відмовитися голосувати певні фракції. В тому разі, коли затвердження державного бюджету на наступний рік відбувається під кінець місяця, якраз ближче до новорічних свят, відповідно і так званих «хотєлок» у політиків набагато менше, і вони більш готові до компромісів та діалогів. Як ми бачили не одного разу, певні політики казали: ні, ми не будемо підтримувати цей бюджет, не будемо, не будемо, не будемо, врешті підтримали, схвалили, кажуть: а як країна піде на новорічні свята без державного бюджету? Наразі є два варіанти. Або вже все погоджено, я до цього дуже скептично ставлюсь. Або дійсно просто буде продавлюватися той бюджет, який було схвалено урядом, зміни до проекту держбюджету, який було схвалено урядом у суботу, і він буде розглянутий, але може бути в тому числі і провалений.

Спікер ВРУ повідомив, що в середу фракції зустрінуться для обговорення бюджету, ймовірно на зустріч прийде Володимир Гройсман, і Парубій висловив сподівання, що парламентарі дійдуть згоди по спірним питанням. Що ж це за питання спірні, про які ніяк не можуть домовитися?

— Перш за все, не можна казати, що цей бюджет є бюджетом стрімкого зростання. 3% зростання ВВП, які закладені цим бюджетом, це є тільки консервація того статусу, який ми маємо наразі. Оскільки якщо порівнювати в цифрах зі зростанням і падінням державного бюджету останніх років, тоді ми побачимо цифру падіння мінус 25,2% в 2014 році, і мінус 29,8% в 2015 році, і плюс 3,3% зростання в 2016 році. Наразі ми бачимо, що проектом бюджету закладено зростання рівня ВВП на рівні 3%, там 2,9%. І казати про те, що це є стрімке зростання, це просто не доводиться. Через те, що, чим генерується це економічне зростання? Зростанням імпорту, перш за все. І зростанням рівня купівлі українськими громадянами певних товарів, які знову ж таки є імпортованими. Якщо дивитися показники зовнішньоторговельного балансу, ми побачимо за результатами тільки цього року від’ємне сальдо на 6,2%. Тобто ми бачимо, що зростає імпорт і зменшується рівень виробництва, рівень промислової потужності. Якщо ми подивимося дані Світового банку, тоді ми побачимо, що зростання промисловості в 2017 цьому році складає 0,5%. Тобто ми тільки на 0,5% збільшуємо об’єм товарів, які ми виробляємо. Наразі ми експортуємо не товари з високою доданою вартістю до ринків, які є потенційними і традиційними для України, тобто перш за все це країни БРІКС, і ми наразі відправляємо навіть не в БРІКС а в інші країни, тільки українську сировину. А отримуємо вже наразі у якості імпорту готову продукцію з високою доданою вартістю.

Нардепи хотіли підвищити собі зарплатню майже у два рази. Ще у жовтні був внесений такий законопроект. Він не може сплисти цього тижня?

— Насправді для підвищення рівня доходів нардепів немає необхідності ухвалювати окремий законопроект, оскільки це регламентується Бюджетним кодексом.

Навіщо тоді реєстрували цей законопроект?

— Це треба спитати у пана Пинзеника, одного з ініціаторів, який працює у регламентному комітеті і виконує функції очільника регламентного комітету. Але він і сам каже: відповідно до Бюджетного кодексу ці гроші так чи інакше розподіляються на парламентарів і розраховуються до тих посадових окладів, які отримують члени уряду. Але у чому є сьогодні проблема? В тому, що ці гроші сьогодні виділяються на апарат ВР, в якому, зрештою, отримують свою зарплатню нардепи, але вона, ця стаття видатків не може на 100% реалізована через те, що відповідними законами регламентується граничний розмір окладів нардепів України. Тому пан Пинзеник і його колеги з регламентного комітету, я так бачу, і зареєстрували свій законопроект, аби ці гроші не втрачались і не йшли аби куди.

К слову, политолог Олег Саакян считает, что верить в нормальные отношения между ГПУ и НАБУ — тешить себя иллюзиями. Он подчеркнул, что для «старых» правоохранительных органов и новых антикоррупционных не создано правое поле для добросовестной конкуренции, поэтому конкуренция происходит как конфликт и борьба.

Напомним, политолог Руслан Бортник считает, что «нормандский формат» деградировал, и достичь прогресса в завершении конфликта на Донбассе можно, лишь увеличив количество переговорщиков.

Источник: Голос Столицы: https://gs.fm/texts/20171204/6254464.html