Дослідження: кому довіряють та чого бояться українці

Інститут публічної політики і консалтингу ІНПОЛІТ спільно із Independent British Council of Foreign Relations та за фінансової підтримки асоціації випускників Robert Gordon University (Великобританія) провели всеукраїнське опитування громадської думки. Методом телефонного опитування з 1 по 11 листопада було опитано 2240 респондентів, які мешкають у 120 населених пунктах усіх областей України (за виключенням Автономної Республіки Крим та окупованих районів Донецької та Луганської областей).

За окремою методикою опитувались громадяни, які вимушено переселились із зони бойових дій та окупованого АР Крим. Похибка дослідження становить не більше 2.8%.

За результатами дослідження, економічного падіння та подальшого зубожіння бояться більше ніж 75.4% опитаних. На другому місці – 58.6% опитаних – бояться знецінення української валюти щодо інших валют. На третьому місці – 45.8% опитаних – бояться колапсу влади, що призведе до подальшого поглиблення кризи (ризик нового «майдану» чи загострення політичного протистояння).

42.4% українців бояться зовнішньої агресії з боку Російської Федерації. 31.1% респондентів остерігаються зростання корупції в Україні.

Найбільше довіряють українці церкві – 76.2%, волонтерам – 51.4%, Збройним силам України – 45.8%, патрульній поліції – 42.6%, СБУ – 30.2%, громадським організаціям – 22.5%, поліції (старій міліції) та МВС в цілому – 10.4%.

Президенту України довіряють 13.7%, уряду довіряє 18.9%, депутатському корпусу — 7.3% опитаних.

Не довіряють українці ЗМІ – антирейтинг довіри українським медіа складає 78%,  російським – 94%. Опозиції в цілому не довіряють 77.6% опитаних. 97.4% українців не довіряють розслідуванням корупційних справ та 86.9% не довіряють українському санкційному списку.

 

Соціальні інституції Довіряю Не довіряю
Церква 76.2% 12.6%
Волонтери 51.4% 10.2%
Збройні сили України 45.8% 26.1%
Патрульна поліція 42.6% 32.2%
Служба безпеки України 30.2% 40.6%
Громадьскі організації 22.5% 69.1%
Національна поліція та МВС 10.4% 80.2%

 

Коментар Сергія Бикова, голови Інституту публічної політики і консалтингу ІНПОЛІТ:

bykovУкраїнці найбільше остерігаються економічних і соціальних потрясінь, на другому плані – політичні проблеми. Ми спостерігаємо підвищення рівня довіри до Церкви (різних конфесій) та до Служби безпеки України, Патрульної поліції. Знижується рівень довіри до українських медіа та громадських організацій, що протягом останнього року доволі часто фігурували у політичних скандалах. Не довіряють українці розслідуванням корупційних справ високопосадовців, а також українському санкційному списку, що формувався у непрозорий спосіб та не імплементований у ЄС — документу було відмовлено у розгляді у Європейському парламенті через відсутність доказів та політичну вмотивованість переслідування фігурантів, що підтвердив Інтерпол у ряді відмов внесення колишніх українських посадовців до бази розшуку.