Андрій Нєбитов, Начальник Головного управління Національної поліції у Київській області, генерал поліції третього рангу та політичний консультант Сергій Биков в ефірі телеграм-каналу PolitrukUA

Дісклеймер
На сайті аналітичного центру ІНПОЛІТ ми публікуємо серію обговорень, які провів Сергій Биков із гостями телеграм каналу PolitrukUA

Принагідно запрошуємо підписатись на PolitrukUA у телеграмfacebook та Youtube

Сергій Биков
Доброго вечора, друзі. Сьогодні вівторок, 10 травня, мене звати Сергій Биков і це телеграм канал українських політологів PolitrukUA. Сьогодні у нас у гостях Андрій Нєбитов – це керівник Національної поліції Київської області. Андрію, доброго вечора.

Андрій Нєбитов
Доброго вечора, Сергію.

Сергій Биков
Вчора, коли Олександр Кубраков повідомляв про те, що відкрито чергову тимчасову переправу у Київській області, він також заявив про те, що загалом відновлено усі переправи на зруйнованих мостах, окрім тих, які ще необхідно розмінувати. Чи можете ви назвати саму кількість переправ, які необхідно буде розмінувати і коли нам чекати завершення цього процесу?

Андрій Нєбитов
Скажу так, що цим питанням більше займається Державна Служба надзвичайних ситуацій, місцеві органи влади і Київська обласна військова адміністрація. Але можу сказати, що окупанти, коли втікали з території Київської області, вони підірвали і замінували ряд мостів. Це насамперед Вишгородський район, Бучанський район, ближче до півночі, тому там ще проходять відповідні роботи. Ми бачимо роботу і вибухотехніків, ДСНС, Національної поліції, і взагалі військових. Кількість я вам зараз сказати не можу, але можу підтвердити, що основні шляхи вже відновлені, що дозволяє громадянам рухатись більш-менш нормально. З урахуванням того, що з Київської області виїхало дуже багато людей і повернулися ще далеко не всі. Тому, це дозволяє більш менш комфортно пересуватися по території Київської області. Сподіваюся, що найближчим часом всі переправи будуть відновлені.

Сергій Биков
Я також сподіваюся, що дуже скоро можна буде повністю відновлювати нормальне життя у Київській області і загалом по всій країні. Але також є проблема з мародерством. Коли рашисти заходили до Київської області, вони творили абсолютно нелюдські злочини, ґвалтували жінок, підлітків руйнували, трощили хати, виносили усе, що можна було винести з хат. І, до речі, солістка гурту KAZKA також повернулась до свого розкраденого окупантами будинку під Гостомелем. І вона взагалі шокована тим, що побачила просто змарнілий будинок. Паралельно з цим ми спостерігали, що є і злочинці, які вирішили нажитися на війні, які також вчиняли акти мародерства. Скажіть, будь ласка, яка кількість зареєстрованих актів мародерства і що загалом чекає на цих покидьків?

Андрій Нєбитов
По-перше, хочу трохи прокоментувати ваші слова. От ми коли чекали – називали начебто “друга армія в світі”, а насправді вони виявились ордою орків, якиі зайшли руйнувати, палити, вбивати, катувати. Звичайно, вони пограбували всі помешкання наших громадян, вони дикуни – по-іншому тут не скажеш. Все те, що вони собі намалювали у художніх фільмах, серіалах і таке інше, які вони благородні – все це залишилось лише на кіностудіях. Насамперед, це мародери це гвалтівники, це вбивці, насильники і немає нормальних слів до цих людей, які перебували на території Київщини. Щодо наших правопорушників, на жаль, вони є. Та вони є у будь-якому суспільстві. Я хочу сказати, що на сьогоднішній день на території Київський області зареєстровано 255 кримінальних проваджень пов’язаних, як кажуть в народі з мародерством. Мародерство – це юридичне поняття, що означає крадіжку, скоєну на полі бою. Але в народі кажуть так про всі злочини, які скоєні під час військового стану. Тобто, коли люди перебувають на іншій території, а їх майно залишається не доглянутим. Тобто із 255 фактів на сьогодні ми вже оголосили 129 підозри. Однозначно, ми затримуємо цих людей і розміщаємо в ізоляторах тимчасового тримання. Більше того, ми звертаємося до суду з клопотанням про тримання під вартою і здебільшого суди нас підтримують і люди на час досудового розслідування залишаються у слідчих ізоляторах. Згідно змін, які внесла Верховна Рада до кримінального кодексу, їм загрожує за частиною 4 статті 175, якщо це крадіжка під час військового стану, то їм загрожує від 6 до 8 років позбавлення волі. Тобто, це тяжкий злочин.

Сергій Биков
Загалом, якщо порівняти мирний час і воєнний час, то яким чином змінились показники злочинності? Можливо, якіхось категорій злочинів стало більше чи менше?

Андрій Нєбитов
Якщо ми беремо військові злочини, пов’язані з агресією армії російської федерації, за статтею 438 – це порушення звичаїв і правил ведення війни. То інших злочинів, фактично, структура не змінилася, проте змінилася їх кількість. Загальна злочинність впала в 2 – 3 рази по всіх видах злочинів абсолютно. Переважає, як і у всьому світі зараз, це майнові злочини. Переважно це крадіжки, шахрайства і подібні злочини, які були і під час мирного стану. І ще раз підкреслюю, що ці злочини розповсюджені для всіх країн світу.

Сергій Биков
Зменшення чисельності злочинів ви пов’язуєте з тим, що злочинці полишили Київську область, чи якісь інші причини цього?

Андрій Нєбитов
Ну, звичайно, тут декілька причин. Це зміна обстановки. Перш за все, це агресія армії російської федерації, яка окупувала фактично половину області. Друге – злодюжки, як правило, самі перші і втікають. Намагаються врятувати свою шкуру і скоювати злочини вже на більш безпечний території. Це ми можемо спостерігати з вами за маграцією злочинності. Наприклад, в Одесі у літній період часу значно більше стається злочинів, тому що всі злочинці намагаються потрапити туди, де більше людей, де вони більш розслаблені і можна значно легше вчинити злочин. А ще додатковий фактор це, ззвичайно, посилення тут сил безпеки. Я маю на увазі створення ДФТГ, збільшення кількості національної поліції. Наступним фактором є режим. Тобто, комендантська година, створення блок-постів – все це не дозволяє злочинцям вільно пересуватися, тому і ймовірність бути затриманими дуже велика. Усі ці фактори впливають на те, що злочинів стало значно менше.

Сергій Биков
А як пройшли 8 та 9 травня? Ми бачимо що правопорядок забезпечували тисячі працівників МВС. Загалом яких правопорушень було більше і, можливо, були якісь особливості у Київській області?

Андрій Нєбитов
Я вам скажу так, що на території Київщини можна почати цю розповідь із травневих свят. На Київщині нйбільші місця культових споруд, причому, фактично, в половині вони мають московський патріархат і православну церкву україни. Ми очікували провокації і з метою дестабілізації ситуації, тому готувалися ми завчасно. Провели відповідні наради і залучили до ДФТГ Більше тисячі працівників, які дали нам змогу підсилити Національну поліцію. Вперше в історії ми не зверталися за допомогою до Національної академії внутрішніх справ і, відповідно, силами ДФТГ нам вистачило сил і засобів не допустити жодного правопорушення. Це це ж саме відбувалося і 8 і 9 травня. Особовий склад теж ніс службу у посиленому варіанті і ми теж очікували провакації. Але краще підготуватися, налаштуватися на щось серйозне і попередити злочини, не дати можливості ворогу спровокувати і розхитати ситуацію зсередини. Для нас це було дуже важливо і нам це вдалося. Тому я дякую всім працівникам сил безпеки і громадянам за відповідальне ставлення під час святкування цих дат, що вони відповідально поставилися до безпеки і недопущення провокацій. І не допустили розвитку інформаційної кампанії для нашого ворога – російської федерації.

Сергій Биков
І ще таке питання вже з власного, як то кажуть досвіду. Скажіть, яким чином зараз працює дозвільна система МВС у Київській області? Відповідно, чи можна зараз під час дії воєнного стану оформити дозвіл на мисливську зброю і, відповідно, отримати легальну зброю, окрім того, що йти служити?

Андрій Нєбитов
Дякую за питання, воно дуже важливе для громадян і мені теж в особисті повідомлення зверталися з цим питанням. Я хочу сказати, що дозвільна система є частиною Національної поліції. Ми прийняли рішення працювати, згідно рішення Голови, у повному варіанті несення служби. Тому вони працюють таким же чином. Кожен громадянин, при виконанні відповідних вимог, наданні документів, може отримати дозвіл на придбання зброї. У цьому немає ніяких проблем. Більше того, мій наказ – працювати якумога швидше, щоб людина мала змогу отримати зброю для захисту себе або прийняття участі у збройній відсічі агресору. Тому якщо будуть виникати у когось питання чи непорозуміння, я зараз ще раз продублюю цю інформацію для своїх працівників. І я впевнений, що хто захоче – той зможе придбати для себе зброю.

Сергій Биков
На початку воєнних дій велику кількість зброї роздавали добровольцям. Так було і в столиці, так, я розумію, було і у Київській області. Так загалом було по всій країні, щоб забезпечити безпеку територіальних громад своїх областей. Загалом яку кількість зброї роздали у Київській області і скільки загалом мешканців київщини зараз озброєні? Я маю на увазі і мисливську зброю, і тк вогнепальну зброю, яку роздавали на початку воєнних дій.

Андрій Нєбитов
Значить, скажу вам такі цифри до початку війни до 24 лютого у Київській області було на обліку 58 тисяч одиниць мисливської зброї. Ми тримаємо лідерство після столиці по кількості такої зброї та обліку мисливців. Дійсно, у нас їх дуже багато. Щодо зброї, я вам хочу сказати, що ми на сьогодні маємо на території Київської області, де маємо 69 територіальних громад, 77 добровольчих формувань територіальних громад. Вони отримали від національної поліції Київської області 7 тисяч одиниць зброї. Взагалі ми передали людям, ветеранам органів внутрішніх справ деяким ДФТГ зброю у кількості 7000 одиниць. Та я хочу сказати, що членів ДФТГ більше 20 тисяч, тому, звичайно, їм зброю також надавали командири територіальної оборони, що є згідно закону. На сьогоднішній день ще з квітня ми почали роботу по облікуванню всієї цієї зброї. Ми розуміємо всю зброю, яка є у кожного ДФТГ, розуміємо членів цих ДФТГ і відповідна робота проводиться з комендатурами і військовими. На території Київської області неможливо користуватися просто зброєю, якщо вона не облікована на території області. Я маю на увазі ту зброю, яку видавали ми або ТРО. Тобто, ті ДФТГ, які користуються збрєю і зареєстровані на території Київської області, отримують зброю виключно для виконання службових завдань: або несення служби на блокпосту або охорони громадського порядку або інші бойові завдання, яке ставить перед нами військове керівництво. Для всього іншого ми маємо кімнати зберігання зброї, куди вона відповідним чином здається. Ми розпочали цю роботу у Київській області ще у квітні. Завдяки Голові військової адміністрації генерал-лейтенанту Павлюку нам вдалося знайти всім порозуміння і відпрацювати правильні кроки і ми сьогодні маємо результат, що 3200 одиниць трофейної зброї вже обліковано Національною поліцією Київської області. Ми цю роботу продовжуємо, ведемо профілактичну роботу і пояснюємо людям, наскільки важливо мати облік всі цієї зброї. Адже, якщо вона буде необлікована, то із великою часткою вірогідності буде використовуватися надалі в криміналі, а це ми цього не прагнемо в нашій державі.

Сергій Биков
Були випадки вилучення зброї, яку видавали у добровольчих формуваннях територіальних громад, яку видавала національна поліція? Чи були такі випадки?

Андрій Нєбитов
Були випадки, звичайно. Ми вилучаємо зброю навіть якщо член ДФТГ, наприклад, переїхав в ДФТГ. За правилами і наказом генерал-лейтенанта Павлюка і відповідними нормативно правовими актами, член ДФТГ несе службу виключно у своїй територіальні громаді. Наразі допоки не підписаний закон, який прийнятий Верховною Радою… Тобто, у разі перебування особи в інших територіальних громадах зі зброєю, без виконання бойового завдання або завдання з охорони громадського порядку, погодження відповідними інстанціями – ця зброя буде вилучатися. І такі приклади є, що ми дуже багато зброї вилучаємо. Але ця зброя не кримінальна, а скоріше її можна назвати необлікованою. Розбираємося, де, чия зброя. Далі вже вирішуємо питання у процесуальному порядку: або тут незаконне зберігання було і є склад кримінального злочину, або порушення інструкцій, і ця зброя повертається власнику – тому суб’єкту, хто видавав цю зброю і проводиться службове розслідування, щоб перевірити, чи в діях особине має ознак кримінального правопорушення.

Сергій Биков
Ви сказали також про трофейну зброю. Скажіть, чи були випадки, коли за трофейну зброю видавали ту, яка просто раніше не обліковувалась? Тобто громадян України її здобув якимось чином, а зараз її намагаються легалізувати як трфейну. Чи були випадки виявлення таких таких одиниць зброї?

Андрій Нєбитов
Насамперед, ми не спрямовували зусилля, щоб виявляти, це трофейна зброя або це зброя, яка була необлікована раніше. Зараз людина вирішила легалізувати її. Проте легалізувати і облікувати – це зовсім не означає, що ця зброя потрапить до неї у власність і вона буде нею користуватися і в подальшому, під час мирного життя. Звичайно, ні. Останній випадок: колаборант отримав від полковника армії російської федерації пістолет ТТ, з якого у подальшому стрінув у сусіда, який назвав його колаборантом і посібником армії російської федерації. Він затриманий вже і пістолет вилучений. І от ми маємо ТТ. Як як визначити, пістолет був раніше на території України, чи це трофейна зброя, яка передана безпосередньо полковником армії російської федерації? Тому на цьому ми не загострювали свою увагу увагу. Але це цікаве питання і будемо дивитись далі. Однозначно, всю зброю буде відстріляно і перевірено через відповідні бази даних. Якщо будь який зі стволів буде причетний до криміналу, то будемо перевіряти походження зброї, хто володів і як вона потрапила до рук.

Сергій Биков
Ще Офіс Генерального прокурора сьогодні повідомив, що протягом активної фази російської агресії загинули 226 дітей і ще 416 отримали поранення. Найбільше дітей постраждало у Донецькій області – 139 осіб і на другому місці йде Київська область – 116 дітей. Скажіть, будь ласка, яким чином будуть розслідуватись ці злочини? І яке покарання буде для кривдників?

Андрій Нєбитов
Ці злочини будуть розслідуватися в рамках, я думаю, загального кримінального провадження. Ці злочини кваліфікуються за статтею 438. Частина 2 передбачає тяжкі наслідки, у тому числі у вигляді настання смерті. Санкція цієї статті передбачає до довічного позбавлення волі. Тому я впевнений, розслідування буде тривати. В всі зусилля, в тому числі Національної поліції Київської області, Служби безпеки, Генеральної прокуратури, ДБР, спрямовано на фіксацію цих фактів і встановлення всіх осіб. Наразі ми працюємо і маємо інформацію по виконавцям, яких більше 250 осіб. В нас немає прив’язки конкретно до якогось там певного злочину: вбивство, зґвалтування або крадіжки. Але ми знаємо, що всі ці особи у складі зведених загонів армії російської федерації зі зброєю в руках перетнули державний кордон України із хижою метою – захоплення території України, вбивства українців і вчинення інших кримінальних злочинів. Тому я впевнений, що їх дії будуть кваліфікуватися за вказаною статтею у складі єдиного умислу і це дасть можливість оголошувати їм заочні підозри за вказаною статтею і звертатися до інтерполу. Цей канал дозволить оголосити їх у міжнародний розшук. Ми будемо переслідувати усіх цих злочинців. Ми будемо їх переслідувати по всьому світу. Ніде їх вже цивілізовані країни не сприймають. Більш того, десь вже й дають їм тумаків. Тут я вважаю, що кримінальна юстиція повинна добре попрацювати. І коли різні країни почнуть висилати до нас на екстрадицію десятками цих колишніх і діючих військових армії російської федерації, то тоді вже буде уроком диктаторським режимам не застосовувати силу, бо покарання неодмінно наступить.

Сергій Биков
Ще питання про паливо. Чи вистачає Національній поліції сьогодні палива, зважаючи на той дефіцит, який є в Україні через російську агресію, через знищення Кременчуцького НПЗ, великої кількості нафтобаз, у тому числі у київській області? І скільки загалом палива споживає Національна поліція для того, щоб забезпечувати правопорядок?

Андрій Нєбитов
Національна поліція України діє прогнозовано, і ми передбачали, що може трапитись дефіцит пального. Ми бачили, що ворог нищить наші резервуари, нафтобази, і тому в Національній поліції було прийнято управлінське рішення щодо створення відповідних резервів для забезпечення безперебійної діяльності підрозділів Національної поліції. Тому я впевнений, що ми не зупинимось. Щоденно поліція Київської області витрачає близько 4 тонн палива. Це більше 90 нарядів груп реагування патрульної поліції і більше 30 слідчо-оперативних груп, це оперативні слідчі підрозділи, підрозділи ювенальної превенції, інші підрозділи. Загалом розраховуємо так, що навіть у скрутний стан нам вистачить пального, щоб пройти тяжкі часи, поки не буде в Україні палива.

Сергій Биков
Волонтери допомагають чи немає такої необхідності?

Андрій Нєбитов
Волонтери зараз по паливу не допомагають. Та хочу підкреслити роль волонтерів в цій війні і, взагалі, людей Київської області, громад, як вони об’єдналися, як вони протидіяли російському окупанту. Це неперевершено, поки не закінчиться війна – не хочу казати конкретні речі, які робили цивільні громадяни для перемоги нашої армії, зокрема на території Київської області. І волонтери дуже допомагали. Допомагали і автомобілями, і усім необхідним. Ми зі спеціальним підрозділом національної поліції утворювали разом такі загони, які могли пліч о пліч працювати з ДФТГ і ТРО у безпосередній відсічі збройної агресії. Для нас це була дуже суттєва допомога з боку волонтерів. Із моменту 24 лютого ми всі перейшли на казармений стан, всі сім’ї наші роз’їхались, а ми залишилися тут і виконуємо свої службові обов’язки. Фактично в кожному відділку, в районному управлінні, в тому числі і тут, у Главку, люди жили з 24 лютого. От нам волонтери допомагали і їжею, і одягом, і спецзасобами і всім іншим. Тому роль волонтерів в цій війні дуже велика.

Сергій Биков
І ще з приводу палива. Сьогодні Перша Віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки Юлія Свириденко після проведення польсько-українського енергетичного форуму у Варшаві повідомила, що Польща буде постачати до України до 200 000 тонн палива на місяць і це майже у 4 рази більше, аніж сьогодні. Зараз Польща постачає приблизно 60 000 тонн палива, а буде збільшено цей обсяг до 200 000. Тим часом, національна комісія прибрала тестування якості пального в Україні і ця пауза протримається протягом усього воєнного часу. А скажіть чи звертались до Національної поліції у Київській області ті люди, які, можливо, постраждали від неякісного пального або, можливо, від шахрайства, вов’язаного з пальним? Наприклад, продавали фальшиві талони чт отримували попередню оплату і зникали?

Андрій Нєбитов
Безпосередньо до Головного управління таких звернень не було точно. Не було звернень щодо неякісного палива, щодо талонів, можливо десь і в якомусь відділенні, але мені ця інформація не відома – вона не є резонансною. Може, це був поодинокий випадок. Щодо того, що буде кількість палива збільшена і не буде проводитись його оцінка – ми розуміємо, що це війна. Війна вимагає від нас жорстких рішень. Іноді вони непопулярні рішення. Але я хочу запевнити всіх, що якщо буде у когось бажання нажитися і зробити якийсь, вибачте, шмурдяк, який буде тільки псувати автомобілі наших громадян, повірте – не буде діяти поліція як під час мирного стану. Це буде жорстка відповідь. Будемо вважати це фактично мародерством, коли особа вирішила нажитися за рахунок наших людей, за рахунок ситуації, скористатися і допомогти ворогу, який знищив наші запаси палива і тим самим, ми будемо притягати до жорсткої, передбаченої законом відповідальності. Законний правоохоронний тиск ми обов’язково на таких ділків і шахраїв забезпечимо.

Сергій Биков
Якщо вже повертатись до теми мародерства – були повідомлення про, що у низці міст Київської області були випадки, коли мародери представлялися представниками національної поліції і намагалися грабувати людей, які повернулись до домівок. Скажіть, що чекає на цих людей і скільки загалом мародерів затримано там за останню добу, бо вчора на брифінгу заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко повідомляв, що поліцейські працюють 24/7 і затримали 291 мародера у Київській області. Які дані станом на зараз?

Андрій Нєбитов
Кожен день затримують по 2-3 мородера. Причому, дуже приємно, що до цієї роботи долучаються і громадяни, громадські формування, і долучаються ДФТГ і охоронні структури. Тобто всі розуміють, що нам потрібно разом спільно працювати задля досягнення безпеки на території нашої Київської області. Ми затримуємо людей, які намагаються нажити за рахунок біди інших наших громадян.

Сергій Биков
Ще з таких резонансних подій. Іллю Киву оголосили у міжнародний розшук. Скажіть, будь ласка, як ви ставитесь до його останніх абсолютно антиукраїнських заяв і як ви оцінюєте його стару службу в органах національної поліції до своєї політичної діяльності?

Андрій Нєбитов
Ну по службі ми не стикалися, бо він працював департаменті протидії наркозлочинності. Я ніколи там не працював, тому ми не зустрічалися і оцінити його там досягнення або стиль керування я не можу. Але можу сказати, що не тільки Ілля Кива, але і всі інші люди, які мають відверто злочинну антиукраїнську позицію повинні бути притягнуті до відповідальності. Більше того, ми знаємо, що його вже оголосили в міжнародний розшук, тому зараз він може їхати відпочивати на байкал, урал сибір, бо інших міст для нього не залишиться. Будемо шукати по всьому світу. Це неможливо, коли людина прожила в Україні, працювала в цій країні, країна їй довіряла певні таємниці, присвоїли йому чергові спеціальні звання… А людина просто виїхала в іншу країну – країну агресор, яка після 24 лютого перейшла всі червоні лінії. Тому таких людей, як посадовець можу сказати тільки за кримінальну юстицію, ми будемо переслідувати, будемо депортувати і притягати до відповідальності за відверту злочинну антиукраїнську діяльність.

Дісклеймер
На сайті аналітичного центру ІНПОЛІТ ми публікуємо серію обговорень, які провів Сергій Биков із гостями телеграм каналу PolitrukUA

Принагідно запрошуємо підписатись на PolitrukUA у телеграмfacebook та Youtube