Чи зможе влада скасувати мораторій на продаж землі? — Денис Марчук

За нашими підрахунками, для виконання усього комплексу завдань, що має передувати повноцінному функціонуванню ринку землі, потрібно 5-6 років. Тож помиляється той, хто вважає, що можна ухвалити рішення, скасувати мораторій… і за півроку “усе пішло-поїхало”, – наголошує в коментарі Укрінформу заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ Денис Марчук. – Навіть, за рік-два країна навряд чи впорається і з підготовчими роботами. Адже починати потрібно з розпродажу державних наділів, аби переконатися, наскільки ефективно й надійно працює інститут земельних аукціонів, як діють запобіжники (які ще треба законодавчо передбачити). Далі – врахувати допущені помилки, виправити їх. І тільки потім – переходити до торгівлі землею …

Денис Марчук
Денис Марчук

А із “пробуксовуванням” стикаємося ще на етапі формування законодавчої бази. Експерти нагадують, що вже кілька разів (щонайменше, тричі), уряд переносив терміни підготовки узгодженого законопроєкту «Про обіг земель с/г призначення». При цьому прем’єр Володимир Гройсман не раз висловлювався за якнайшвидше відкриття ринку землі… Окрім того, щоб перейти до обігу земель сільськогосподарського призначення, потрібно нарешті впорядкувати роботу Державного земельного кадастру. Багато проблем пов’язано із тим, що він і досі не наповнений. І досі маємо безліч “білих плям” на земельній мапі країни. В реєстрі не відображені дані щодо мільйонів гектарів ріллі, яку обробляють “в тіні”, без контролю і сплати податків.

Також потрібно перенести усі дані Держгеокадастру щодо землеволодіння і оформлених договорів оренди до Єдиного реєстру майнових прав. Тоді буде чітко зрозуміло, де зафіксована земельна ділянка, хто нею володіє і хто користується. Такий облік фактично унеможливить рейдерські атаки, коли хтось, скориставшись “прогалинами” в документації, переоформлює орендні договори і незаконно претендує на чужі земельні ділянки”, – нагадує Денис Марчук.

“Звісно ж, і зараз ми оперуємо якимись цифрами. Як-от, із гордістю говоримо, що “в Україні – чверть усіх чорноземів світу”, що ми можемо похвалитися 42 мільйонами гектарів землі, 10 з половиною із яких – у власності держави, решта – в пайовиків. Насправді ж, я переконаний: якщо здійснити інвентаризацію, виявиться, що державних земель в Україні – лише трішки більше мільйона гектарів. Решта – уже “розбазарені”, – робить висновок заступник голови ВАР.

Тож практичним діям зі скасування мораторію обов’язково має передувати інвентаризація земель запасу та земель резерву, які також необліковані. Поспіх же може призвести до системних помилок, що дозволить противникам реформування земельних відносин потирати руки: “а ми ж казали…”. А головне – з огляду на те, з яким “апетитом” частина українців ковтає популістські гасла, – існуватимуть ризики, що влада знову повернеться до теми мораторію. І тоді країна втратить іще з десяток років (це в кращому разі).