Чому «бунтують» прокурори?

Зараз багато говорять, що прокурори бояться тестів.

Боїмося…після виїздів на місця злочинів, після розтинів, після того, як відшуковували залишки біологічного матеріалу на пожежах, після безлічі викурених пачок цигарок з вбивцями, які в сльозах розповідали, як їм уві сні приходять їх закатовані жертви, після того, як скачеш від радості, відшукавши знаряддя злочину зі слідами мозку та крові..

Хтось правда вважає, що прокурори злякалися тестів?

Ні.

Прокурори як ніхто розуміють, що для ефективної роботи потрібні зміни. Зміни в законодавстві, зміни в організації роботи, зміни у взаємодії з правоохоронцями, зміни погляду суспільства.

Але де ці зміни?

В новому законі — жодної норми, яка б вирішувала функціональні завдання.

В нових наказах? Так не створено жодного наказу, який би стосувався наглядової діяльності.

Можливо нам допомогли з КПК? Та ні. Законодавець відкрито заявляє, що «прокурор кошмарить бізнес», тому треба створити нестерпні умови усьому слідству. При цьому — жодного факту, ;одного вироку по таким прокурорам. Такими темпами скоро взагалі скасують слідство, щоб до бізнесу претензій не було.

Можливо нам допомогли професійними кадрами? Навпаки. Весь світ спостерігає, як в прокуратуру незаконно призначаються адвокати, депутати, безпеківці, навіть про «шпіонів» говорять.

Чи можливо, нова реформа спрямована на те, щоб очистити залишки «політичного керування»? Зараз політики вже немає? Байден, Манафорт, британська розвідка, Портнов, Лукаш… Склад злочину — він або є, або його немає. І професійний прокурор легко такі задачі вирішує.

Можливо, реформа спрямована на створення «професійної прокуратури»? Тоді чи вірно я розумію: «професійний» — це той, хто напам’ять знає кодекси? Я 20 років працюю з криміналом. Але я не знаю усі санкції у кримінальному кодексі. На 450 статей в КК України — 1600питань. А всього по законодавству 6 тисяч.
Без сумніву, знання потрібні. Але професійність не визначається тестами.

І заміна одних людей на інших — це не реформа.

Слід визнати також, що і процес заміни, який очікується, цинічний і неконституційний. Прокурор має підписати заяву про те, що він «довіряє» тим, хто його буде перевіряти (хто ці люди? на яку посаду?), пройти тести (які? коли? навіщо?), перевірку доброчесності (як саме?), співбесіду (з ким?), написати практичне завдання (хто перевірятиме? чи буде враховуватися спеціалізація?), але потім, у разі успішного проходження атестації, керівник може просто не надати згоду на призначення. Без пояснення причин. Приблизно таке ми вже проходили в 2015. І оцінити результати є можливість.

Сьогодні був останній день подання заяви в «оновлену прокуратуру».

Я довго думала, що робити.

Прокуратура – це справа мого життя.
Я точно знаю, що потрібні зміни.
Я точно знаю, що ніхто краще прокурорів не зможе ці зміни реалізувати.

Я бачу, що нове керівництво не має концепції розвитку прокуратури.
Але я точно знаю, що хочу, щоб існувала професійна прокуратура.
І я точно знаю, що зроблю все від мене залежне, щоб у прокуратурі залишалися компетентність, небайдужість, згуртованість, честь та гідність.

Я написала заяву, оскільки не боюся ні анонімок, ні тестів, ні перевірок доброчесності.
Эдине, чого я боюся, що ця «реформа» знищить прокуратуру. І лише перебування всередині системи дасть мені змогу цьому протидіяти.
Маю надію, що в першу чергу в професійності прокурорів зацікавлені і влада, і суспільство.

Дайте можливість прокурорам приймати участь у проведенні змін. Давайте визнаємо помилки в законі і виправимо їх. Давайте розробимо структуру і чисельність, давайте визначимося із метою реформи, давайте проаналізуємо проблематику, давайте з’ясуємо шляхи розвитку, давайте зробимо прозорі призначення, давайте в демократичний спосіб оберемо раду прокурорів.

Руслане Георгійовичу, якщо Ви дійсно хочете змінити прокуратуру на краще, зустріньтеся із прокурорами.

Нас мало хто слухав. Нас не чули, коли п’ять років тому позбавили повноважень, коли нерозумно об’єднали прокуратури, коли несправедливо звільняли наших колег, коли в раду призначали, а не обирали… Багато всього відбувалося.

І якщо Ваша мета — професійна незалежна прокуратура, почуйте прокурорів.

З повагою до прокурорів

Альона Яхно — журналіст. член незалежного пулу екпертів ІНПОЛІТ.

<