Наша служба небезпечна та важка

Робота СБУ за нинішніх обставин війни – один з головних факторів безпеки перед лінією фронту. Саме завдячуючи силам служби безпеки ми можемо відносно спокійно ходити Києвом, Харковом, Львовом та іншими містами, не боючись диверсій чи терактів.

Також, СБУ неодноразово показувала кращі результати у питанні боротьби з корупцією ніж новомодні НАБУ чи САП. Про це стало відомо загалу не завдяки статистиці, що публікується на сайті Служби, а завдяки конфлікту між Артемом Ситником та Павлом Демчиною. Нагадаю, СБУ викрило протиправні дії однієї зі співробітниць НАБУ, після чого Ситник особисто звертався до заступника Голови СБУ Павла Демчини, аби той зупинив розслідування. Демчина відмовив Ситнику у протиправному закритті справи та домігся негативного для співробітниці НАБУ рішення суду. Після цього НАБУ почало переслідувати Демчину та проводити негласні слідчі дії навіть без відкриття справи. Відреагував на це заступник Голови СБУ цілком професійно – звернувся до ГПУ щодо притягнення співробітників НАБУ до кримінальної відповідальності. Генпрокуратура вже відкрила відповідне провадження. Дочекаємось, чим завершиться справа.

Проте, назвати співробітників СБУ святими точно не можна. Особливо, зважаючи на події навколо Луцької тютюнової фабрики Global Tobacco International. Співробітники столичного главку СБУ під приводом розслідування якоїсь кримінальної справи вилучили тютюнові вироби на суму понад 10 млн грн. Як дізнались захисники підприємства, Ігор Негієвич та Олександр Панченко, тютюнові вироби вивезли з Луцька до Одеси. Вдумайтесь: київські працівники СБУ вивезли майно підприємства з Луцька до Одеси. Перепрошую, а чому не одразу до Польщі чи Угорщини? Кажуть, там українські цигарки можна гарно збути. Однак, ключове питання навіть не у цьому. Яким чином можна вилучати майно, що може бути доказом тільки завершеного злочину, якщо СБУ розслідує планований злочин? І головне, що і документи щодо законності продукції підприємство має. Точніше, мало. Співробітники СБУ вилучили не тільки цигарки, але і документи, що доводять законність їх походження. Та й грець із тим, що вилучили документи, аби тільки взяли їх до уваги. Але ж – ні. На наявні документи вони взагалі не реагують.

У ЗМІ неодноразово публікувались матеріали про явні зловживання з боку СБУ по відношенню до підприємців. Навіть термін спеціальний вигадали: «знежирити підприємця». Цей термін узагальнює процес, коли співробітники правоохоронного органу самостійно провокують підприємця на злочин, а потім розслідують цей злочин. У процесі розслідування підприємець втрачає частину своїх активів аби «зам’яти» справу.

Сподіваюсь, що така схема давно викорінена у СБУ, але описана луцька справа Global Tobacco наводить на інші висновки.

Сергій Биков,
Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ