Олег Постернак: Перші чотири місяці 2019 року визначать хід подальших подій

Кандидат історичних наук, політтехнолог, керівник «Центру політичної розвідки», член незалежного пулу експертів ІНПОЛІТ Олег Постернак  зробив політичний прогноз на 2019 рік:

«Ті тенденції, які будуть закладені в перші чотири місяці, будуть визначати хід подальших подій і весь політичний ландшафт 2019 року. Втім, хотілося б, щоби 2019 рік став роком перезавантаження країни.

Дуже важливо, щоб українці в цьому році задумалися над тим, якою все ж вони бачать стратегію повернення миру на нашу землю. Останні кілька років ми немов ховаємо голову в пісок, намагаючись не помічати того, що лінія зіткнення на Донбасі продовжує зіяти. Більш того, в Азовському морі відкрито новий фронт… Кількість в’язнів Кремля збільшується… При цьому Україна продовжує залишатися в зовнішньому управлінні та залежати від настроїв і бажань міжнародних кредиторів і деяких західних країн. Пора б українцям серйозно подумати про це все…

У цьому році в Україні, ймовірно, буде новий президент, можливо це буде жінка. Водночас посилиться політична конкуренція. Це ми могли спостерігати вже в перші хвилини нового року: я маю на увазі реакцію на заяву Володимира Зеленського про те, що він буде балотуватися в президенти.

Насправді президентський виборчий бюлетень може налічувати до 25-30 прізвищ. Не секрет, що 90% із потенційних кандидатів уже зараз орієнтовані на парламентську кампанію і нинішні перегони використовують як стартовий майданчик. Тому конкуренція стане дуже гострою. Будемо спостерігати просто вал інформаційного шуму. І в такому темпі ми будемо жити найближчих місяців десять, можливо, з невеликою паузою.

За якою системою відбудуться майбутні парламентські вибори? Звичайно ж, дуже багато залежатиме від того, яким буде політичний малюнок після президентських виборів. Але, скоріш за все, парламентські вибори пройдуть по-старому. Система відкритих списків, закладена в новому Виборчому кодексі, запрацює з ймовірністю 30%.

До слова, якщо її проаналізувати детально, то можна констатувати: документ потребує серйозного доопрацювання. Справа в тому, що від самого початку запрограмовано вкрай складну систему, тож її потрібно спростити і демократизувати з точки зору сучасних трендів виборчих практик. Але я думаю, що найближчим часом депутати не займатимуться цим. Тому сам Кодекс просто буде припадати пилом…

Як би там не було, але після парламентських виборів нас традиційно чекатиме коаліціада. Вона буде складною. До речі, в проекті нової Конституції, розробленої в рамках «Нового курсу», передбачена цікава модель виборів, яка допомогла б назавжди покінчити з коаліціадами як такими. Це вибори у два тури. Відповідно до задуму, у фіналі сходяться дві партії, які набрали в першому турі найбільшу кількість голосів. І вже переможець другого туру відразу ж отримує більшість.

Ось приблизно таким буде політичний 2019 рік. Втім, прогнози зараз робити слід вкрай обережно. Разом із тим, сподіваюся, ми нарешті попрощаємося з рутиною, яка утримувала нас у політичному болоті. Адже країна потребує модернізації та перезавантаження».