Польща може постачати на український ринок значно більші обсяги палива, які дозволять вирішити кризу, що склалася, через дії російських окупантів. Про це повідомила перший віце-прем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко за підсумками польсько-українського енергетичного форуму у Варшаві. заявила голова Мінекономіки.

Проблема виникла внаслідок того, що Росія планомірно атакувала паливну інфраструктуру України, знищивши Кременчуцький НПЗ та низку великих нафтобаз. Свириденко зазначила: «Зараз Польща може бути великим транзитером палива для України, забезпечуючи надходження понад 200 тисяч тонн продукції щомісяця». По суті, Польща готова вчетверо збільшити транзит палива. Зазначимо, що за останній місяць обсяг надходжень ледве становив 60 тисяч тонн».

У ході форуму сторонам вдалося знайти практичні рішення для збільшення обсягу постачання найближчим часом. Україна розраховує, що крім польського ресурсу буде залучено нафтопродукти зі США, регіону Амстердам-Роттердам-Антверпен (АРА), німецьких, скандинавських та балтійських нафтопереробних заводів. Доставлятиметься пальне буде комбінованими видами транспорту через Польщу.

«Зокрема, у ході форуму з польськими колегами ми зрозуміли, як можна отримати додаткові обсяги від польських трейдерів. Крім того, знайшли технічні можливості для збільшення перевалки необхідних обсягів, і вже є підтвердження однієї з провідних польських компаній PERN SA щодо додаткових потужностей», – пояснила Свириденко. Також для збільшення відвантажень синхронізували графіки роботи «Укрзалізниці» та польської PKP, які наразі в оперативному режимі можуть вирішувати проблемні питання.

Крім цього, питання страхування іноземного транспорту для ввезення пального на територію України врегулюють на рівні українського та польського урядів.

Ця проблема потребує врегулювання на урядовому рівні, оскільки страхові компанії зобов’язують перевізників отримувати додаткове покриття для в’їзду в Україну, що в результаті позначається на кінцевій ціні пального.

За словами Міністра економіки, польська сторона погодилася задіяти в цьому процесі державну Корпорацію зі страхування експортних кредитів, яка запропонує додаткові інструменти перестрахування країнових ризиків для допомоги українським імпортерам нафтопродуктів.

Це вже не перше оперативне рішення із польськими партнерами. Як раніше повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков, Україна та Польща досягли домовленості щодо скасування дозволів для всіх перевізників, які здійснюють міжнародні перевезення палива.

   Очікується, що зростання постачання дозволить усунути дефіцит та вирівняти ціни на пальне. Бензин знизиться в ціні до 40 грн за літр, а дизель не перевищуватиме 43 грн. Про це повідомляють у команді першого віце-прем'єра.