Сергій Биков: «В Україні можуть бути якісні європейські дороги. Треба заздалегідь домовитися про правила»

Кожна друга фура їде по українських дорогах із перевантаженням, через що фактично «вбиває» наші автошляхи. Програма Президента «Велике будівництво» вселяє надію на те, що в Україні скоро буде якісне, сучасне, європейське дорожнє покриття. Як зробити так, щоб за рік не знищити нові дороги – розмірковує  політичний консультант, Голова аналітичного центру «ІНПОЛІТ» Сергій Биков.

 

«Є ефективний метод протидії таким порушенням – це штрафи. Великі, відчутні для гаманця штрафи. Ми ж усі прекрасно знаємо, що дуже часто на західних кордонах товари з однієї такої української фури перевантажують у дві, а подекуди й в три, адже в європейських країнах жорстко контролюють вагу вантажівок. У нас такого контролю, на жаль, немає. Не вистачає інспекторів ДСБТ і замало автоматичних пунктів вагогабаритного контролю. Хоча я не сумніваюся, що й ці запобіжники можна придумати, як «обійти». А отже, потрібні додаткові важелі впливу», – вважає Сергій Биков.

 

На думку експерта, потрібно не тільки європейські дороги будувати, але й переймати європейський підхід до ведення бізнесу й усвідомлення кожним власної відповідальності.

 

«Здебільшого, перевантажені фури возять зерно і будматеріали. І зазвичай, це не дрібний бізнес, а великі агрохолдинги і компанії. Якби кожен власник замислився над тим, як впливають його фури, що везуть по 80 тонн товару, на дороги, якими він і його родина їздить щодня, можливо, ситуація змінилася б. Але з іншого боку, якщо одні візьмуть на себе соціальну відповідальність і будуть дотримуватись правил у перевезенні максимум 40 тонн товару, а інші продовжуватимуть порушувати ці правила, це відобразиться на конкурентності того чи іншого бізнесу, і аж ніяк не стимулюватиме до такого розумного підходу. Виходить, що потрібно зробити прозорі чіткі й справедливі правила для всіх – без жодних винятків, без можливості «відкупитися». Напевно, коли вантажівки з перевантаженням будуть показово затримувати, зважувати і жорстко штрафувати, тоді в інших не буде бажання йти в обхід закону й власної совісті»,  – переконаний Сергій Биков.