Ти називаєшся Україною, але як тебе зараз уявити і матеріалізувати?

Бо начебто є територія, розфарбована на різні регіони, конфесії, рідні мови, партії, телеканали, грошові знаки. Є власна історія, що гірша за трагічний трилер і складається з лякаючої кровофілії. Є спільнота, де ненавидіти один одного є засобом підтримки колективного універсуму. Є влада, яка звикла тебе орендувати, хоч і без права на пролонгацію.
Ти ж невидимий почуттєвий фантом, як і кожна держава у цьому мінливому світі. Тебе постійно заново створюють в освіті, медіа, пропаганді, уяві, наративі, в ненавісті і в любові.
Є начебто народ — твої піддані — діти. Вони у тебе різні. Є такі, що готові несамовито задушити в обіймах у патріотичному екстазі. О, бійся їх найбільше, бо ці вихрести за тебе навіть здатні вбити один одного. Є ті, хто слиною бурчать з відвертою ненавістю до твоїх зовнішніх ознак — символів, інституцій, органів. Ці не є небезпечними, бо для них головне, щоб їх ниття було почуте. Є гордовита інтелігенція, що з тебе зробила приторний культ, начиняючи дешевим риштованням і абсурдною традиційщиною минулих століть.
Є бізнесмени, для яких ти нормальна тільки тоді, коли не залазиш до їх таких незалежних кишень. Є типове бидло, яке живе в споживацькому хлептанні, гадить, плює і смердить. Останніх, Україна, дуже багато. Є молодь, яка воліє удрати поодаль від всього цього соціального коктейлю, бо думає, що прийшла епоха космополітів, а англійська мова відкриває начебто шлях до громадянства світу. Наївна думка. Все повертається якраз навпаки. Всі вони тобою, Україна, користуюються і в цій користі одні люблять, інші ненавидять. Потім вони міняються місцями.
Споглядаючи сьогодні за твоєю 30-ю річницею (який дріб’язок на тлі того, що заготовив тобі світовий розум ще попереду), подумалось, що пора закривати цей твій улюблений гештальт сумного ниття, травмованої жертовності, трагічного переоповідання вселенського нещастя.
Прийшов час качати м’язи, Україна. Хустинки і вишиванки, з краю хатинки і твоя вічна пісенна журба зі спогляданням у небокрай — це ментальна клітка, що обеззброює тебе і змушує на кожну невдачу і помилку страждати і метушитись.
Не потрібно шукати собі одяг в етнографічних сувенірних крамницях. Треба вже користуватись сучасним мейк апом. Поістіндустріальну етику і культуру постмодерну потрібно використати для ментальної модернізації. Не побутова нація — а постгромадянське співтовариство, де український маркер має бути конкурентно-привабливим, не бита «земля у края» і периферійний лімес — а цифрова метадержава з амбіціями.
Література, історія, пропаганда, кіномистецтво, масова культура мають стати наступаючими, суб’єктними, агресивними, коштовними. Рано чи пізно тобі прийдеться компенсовувати свої втрати за ці 30 і ще лишень з кілька років.
Нові покоління будуть потребувати не тільки технологічного поступу (це лишень інструмент), а й емоційного відчуття практичної величі того батьківського ареалу простору, де вони досягають задоволення від життя.
Вони виховуються в надмірно егоїстичних програмах і, рано чи пізно, після критичного накопичення, почнется соціальний перенос цього особистого досвіду на державний організм, який повинний буде стати таким самим «егоїстичним».
Така Україна має навчитися насолоджуватися собою, швидко заробляти, досягати і здобувати. Ти, Україна, повинна будеш їм це дати для того, щоб ствердитись в актуальній стильовій оправі вже у найближчому майбутньому. Бо велике життя спільноти відчувається лише у розширенні й ускладненні. Ще раз підкреслюю — розширення і ускладнення!
І останнє. Для цього тобі, Україна, потрібно стати більш жорсткою по відношенню до деяких твоїх «дітей», що дуже люблять користуватись щедротами від тебе. Що ж, тобі дійсно не поталанило з українцями. Але має прийти час, коли буде зрозуміло, що держава — це ти, а не люди, що застрягли в своїх анархістських примхах.
Олег Постернак — політолог, член ІНПОЛІТ.