Якщо протягом 15 років доводилося привертати увагу світового політичного та бізнес-бомонду українськими івентами «на полях» форуму, то цього разу Україна визначила порядок денний форуму. Як сказав Фарід Закарія: «Дух України пронизує весь Давос. Увага світу фокусується на Україні


Давоський форум цього року вперше з часів пандемії проходив у очному форматі. Форум у Давосі традиційно проходить узимку, але цього року він уперше проходив у травні. У форумі взяли участь понад 2 тис. осіб — найвпливовіші представники світових політичних та бізнес-еліт, включаючи 50 глав держав та урядів.

Всі українські учасники використовували Давоський форум на повну для того, щоб розповісти про вторгнення Росії, про те, якими мають бути гарантії безпеки України згідно з майбутніми договорами, про необхідність зупинення агресії та покарання агресора, про посилення санкцій, про гуманітарну кризу в Україні, про необхідність та механізми покарання військових злочинців. Говорили жорстко і по суті, не оминаючи гострих кутів.

Вже на початку форуму під час панельної дискусії «Економічна зброя: використання та ефективність санкцій» міністр економіки України Юлія Свириденко закликала до повного ембарго на імпорт та експорт з Росією, повного відключення держави-агресора від SWIFT та припинення будь-якої співпраці з ним. Свириденко нагадала учасникам форуму, що санкції, які ЄС та США ввели щодо Росії у 2014 та у 2021 роках, не завадили їй три місяці тому вторгнутися в Україну.

Президент України став ключовим спікером форуму, якому головна зала аплодувала стоячи і на початку та після завершення його виступу через відеозв’язок. Зеленський зазначив, що «зараз поворотний момент історії, коли вирішується – чи у світі пануватиме груба сила. Якщо не дати їй відсіч – світ перетвориться на колекцію військових злочинів», закликавши світ діяти превентивно, бо лише так можна протидіяти агресії.

Глава Офісу Президента Андрій Єрмак представив створену на доручення Володимира Зеленського Міжнародну робочу групу з гарантій безпеки для України, яку він очолює разом із колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном.

Наші союзники висловили підтримку Україні та виступили за посилення тиску на Росію. Проте представники «старих еліт», зокрема Генрі Кісінджер, на панелях та в кулуарах форуму намагалися вмовляти Україну піти на поступки Росії. Такі спроби отримали рішучу відсіч і від українських представників, і від найближчих наших союзників, зокрема президента Польщі Анджея Дуди.

Загалом на форумі стало зрозумілим: агресія проти України – це не українська і навіть не європейська проблема. Це проблема глобальна.

По-перше, тому що вона загрожує економіці світу Цілком можлива тривала рецесія внаслідок війни.

По-друге, тому, що вона загрожує енергетичній та продовольчій безпеці – оскільки і енергію, і зерно Путін використовує як знаряддя шантажу світу.

По-третє, тому, що російська агресія створила поганий прецедент, виклик міжнародним відносинам, побудованим на правилах – а превентивні механізми запобігання агресії світу ще мають створити.