Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО. Ще за кілька днів до офіційного оголошення про такий намір російська влада прямо пригрозила двом країнам військовим вторгненням, адже рф «категорично проти розширення Альянсу». Водночас трохи згодом риторика змінилася. Так, глава МЗС Сергій Лавров заявив, що вступ Швеції та Фінляндії до НАТО «не принесе суттєвих змін», а російський президент зауважив, що розширення Альянсу не створить загрози рф, оскільки москва немає проблем із цими країнами. Політологи Ігор Петренко та Петро Олещук у розмові зі «Слово і діло» спрогнозували, яку реакцію зрештою варто очікувати від росії на плани двох країн долучитися до Альянсу.

Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО: чи варто очікувати провокацій з боку рф

За словами Ігоря Петренка, якщо в загальному поставити питання «що росія може вдіяти в такій ситуації?», відповідь буде дуже коротка – нічого.

«Після поразки, яку росія отримує в Україні, і з урахуванням того, що путін тут нічого не досяг, то якоїсь сильної карти чи козиря в нього немає. Путін зараз думає про інші речі», – вважає експерт.

Він зазначив, коли вперше зі сторони Фінляндії пролунали заяви про роздуми щодо НАТО, росія стягла до кордону якусь техніку і зброю, але фіни на це ніяк не відреагували.

«Фактично, росію зараз не сприймають як загрозу. Всі заяви про військово-технічні механізми реагування, сприймаються зараз із значною посмішкою», – наголосив Петренко.

За словами політолога Петра Олещука, росія фактично проковтнула заяви Фінляндії та Швеції.

«Деякий час росія намагалася влаштовувати якісь вистави з переміщенням ракетних комплексів до кордону. Але це досить швидко заглохло, і росію нині повністю ігнорують», – підкреслив експерт.

На думку Олещука, для цього є кілька причин – насамперед, нині все, що є дієздатним, вже задіяне в Україні.

«Вони нічого відволікти не можуть, швидко створити щось нове – теж. Тим більше щось, що загрожувало б Фінляндії та Швеції. У таких умовах реалізовувати погрози не виходить, тому доводиться робити вигляд, що все йде за планом і нічого страшного немає, хоча фактично це повна девальвація всіх попередніх заяв про натовську загрозу», – сказав політолог.

Політологи кажуть, що якихось провокацій проти НАТО очікувати не варто. Принаймні не військового характеру.

«Росія об’єктивно не готова до війни проти НАТО. А Альянс вже дав зрозуміти, що вони будуть готові до відповіді у разі російської загрози. Так само і до війни зі Швецією та Фінляндією росія не готова», – підкреслив Олещук.

За словами Ігоря Петренка, теоретично, якби у росії зараз було б більше ресурсів, вона не була б під санкціями тощо, рф могла б спробувати дати більш сильну реакцію.