Юрист про реформування Укрзалізниці: будь-якого монополіста необхідно руйнувати

Останнім часом багато розмов точиться навколо реформування Укрзалізниці. Не будучи фахівцем, на сто відсотків переконаний в одному. Будь-якого монополіста необхідно руйнувати.
Без цього неможливо створити ринок, а він, як відомо, є двигуном прогресу. Реформування європейського ринку залізничних перевезень тут показове. На початку 90их залізничні перевезення стали збитковими. Частково внаслідок збільшення ролі авіа і автоперевезень, частково внаслідок неефективності управління громіздкими вертикальними монополістами з роздутими штатами та персоналом. Поступова лібералізація ринку залізничних перевезень позитивно вплинула на його стан. І в першу чергу завдяки політиці, спрямованій на руйнування монополій, внаслідок чого з’явилися приватні перевізники, а значить і конкурентний ринок.
Цим самим шляхом наче повинна відбуватися і реформа Укрзалізниці. Тільки є один нюанс. Допуск приватних перевізників повинен бути не формальним, а реальним. Інакше монополія не зникає. Так, внаслідок поділу Укразалізниці має бути створена компанія, яка займатиметься вантажними перевезеннями. Їй передаються вагонні депо, дистанції вантажних і розвантажувальних робіт, пункти техобслуговування регіональних філій, локомотиви усіх типів та будь-яке інше майно, потрібне для господарської діяльності. Так от, в нових учасників ринку за таких умов просто не буде змоги конкурувати з по суті новим монополістом. Адже, як мінімум для здійснення перевезень необхідні локомотиви. В нового ж монополіста на старті відразу наявні 2000 локомотивів. За таких умов жодна приватна компанія не спроможна буде конкурувати з новоутвореною структурою. Ну це приблизно так само як випустити на стометрівку Усейна Болта проти 8 річного хлопчика в змаганнях в бігу на стометрівці.
Олександр Москалюк — юрист, експерт аналітичного порталу Слово і Діло та ІНПОЛІТ.