За яких умов Україна може вийти з Мінських домовленостей? — Олег Саакян

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив, що після зустрічі нормандської четвірки Україна думатиме про те, що робити далі.

Ймовірним варіантом є вихід з Мінських домовленостей, оскільки вони не можуть реалізовуватись нескінченно.

Україна може вийти з Мінських угод, така ймовірність завжди є. І зараз це озвучується у розрізі підготовки нормандської зустрічі як один з елементів тиску на Російську Федерацію, яка саботує процедуру і всіляко не погоджується на узгоджений порядок денний, – розповідає політолог Олег Саакян.

Для України вихід з Мінських угод – один з останніх аргументів. Він може бути задіяний, якщо ми доведемо усьому світу, що РФ конструктивно не налаштована і для неї мінський процес не є інструментом досягнення миру. А він є лише полем для боротьби та ведення війни, досягнення власних політичних інтересів, інструментом примусу України до миру за російським сценарієм.

Якщо Україна покаже, що саме Росія саботує саму суть мінського процесу, тоді вихід з Мінських угод буде максимально безболісним. Тоді цілком ймовірний перехід до нових домовленостей на базі нормандського формату.

Але якщо Україна вийде з мінського формату, не довівши саботаж РФ, то посиляться безпекові ризики, стане можливим підвищення інтенсивності бойових дій Російською Федерацією, посилення інтеграції окупованих територій під приводом неконструктивності України.

Також ми отримаємо жорсткий міжнародний контекст, в якому Росія підвищить інтенсивність дипломатичних боїв на міжнародній арені. Це одразу призведе до діалогу про зняття санкцій проти РФ і до намагання прирівняти Україну до Росії як до рівного винуватця конфлікту.

Але якщо мінський формат вичерпає себе остаточно, вихід з нього може відбутись.

Автор: Олег Саакян, політолог (спеціально для «ФАКТИ«).