Зміни до Конституції: головні тези від політолога

Про зміни до Конституції щодо децентралізації:
1. В Основному Законі закріплюється принцип субсидіарності, що відповідає європейським підходам до самоврядування. Це означає, що максимум питань які можуть бути вирішені в межах якоїсь громади чи округу силами ж і мосжливостями цієї ж таки громади та округу, то непотрібно втручання органів державної влади вищих за рангами. Наприклад: у вас проїзд між будинками з ямами, чи не горить світло на двох стовпах — це можна і потрібно вирішити силами громади, для цього будуть повноваження і кошти.

2. До речі про кошти, в Конституції закріплюється принцип залишення місцевих податків, платежів та зборів, а також частково загальнодержавних податків на місцях, що є правильно.

3. Ліквідовуються обласні і місцеві адмінінстрації, тобто адміністративна, бюрократична вертикаль, яка фактично керувала усіма питаннями поза населеними пунктами, починаючи від земель, закінчуючи культурою. Натомість коштами, землями, майном будуть розпоряджатись обрані представники громад та рад.

4. Запроваджується інститут префектів. Префект буде здійснювати вузьке коло повноважень, які в подальшому будуть регламентовані Законом. Основні повноваження префектів — стежити за тим аби органи місцевої влади, при ухваленні рішень, не допускали порушень Конституції та законодавства, в основному це стосується питань територіальної цілісності і національної безпеки. Якщо ж префект побачить ознаки таких порушень, префект призупиняє дію такого акту звертається до президента, а глава держави в свою чергу звертається до Конституційного Суду і в термін до 7 днів Суд вирішує наскільки акт такого органу відповідає законодавству.

5. Україна пропонує єдиний принцип децентралізації для всіх регіонів без виключення для Донбасу чи інших районів та областей, що є правильною підвалиною для подальших переговорів в Мінському форматі, де мова йде саме про децентралізацію.

Олескандр Мусієнко — політолог, член незалежного пулу екпертів ІНПОЛІТ.